‘YÖK kalkana kadar mücadele edeceğiz’

‘YÖK kalkana kadar mücadele edeceğiz’
Gençlik gelecek gelecek sosyalizm
YÖK karşıtı öğrenciler, yürüyüş yaptı

İSTANBUL- “YÖK Karşıtı Öğrenciler”, 1 Şubat günü yeni YÖK Yasa Tasarısı’nı protesto etmek için Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyüş yaptı.

“YÖK’e Tasarısı’na hayır, Üniversitelere özgürlük” pankartı arkasında yürüyen öğrenciler “Gençlik gelecek, gelecek Sosyalizm”, “ODTÜ’ye selam, direnişe devam”, “Faşizme karşı birleşik mücadeleye” dövizlerini taşıdı. Yürüyüş boyunca sık sık, “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm”, “Faşizme karşı birleşik mücadeleye”, “YÖK’e yasaya izin vermeyeceğiz” sloganları atıldı.

Galatasaray Meydanı’nda öğrenciler adına Cansu Karyemez bir açıklama yaptı. Yeni YÖK Tasarısı’nı incelediklerini belirten Karyemez, tasarının kendilerine, rekabetçi, piyasacı ve patronlar için bilim düşüncesini dayattığını kaydetti.

AKP Hükümeti’nin yeni tasarıyla öğrencilerin politik özgürlüklerini de kısıtlayacağını söyleyen Karyemez, “Devletin temsilcisi AKP’nin işçi mücadelelerine, ezilen ve iç savaş politikalarıyla binlerce evladını yitiren Kürt halkına karşı tutumu ve öğrencilere karşı saldırıları, bizlere gelecek dönemlerde daha saldırganlaşacak düzenin bekçisi AKP’yi göstermektedir. Mevcut hükümet yeni YÖK Yasa Tasarısı ile sermaye sahipleriyle gerçekleştirdiği iş birliğini daha da büyütecek, uzun mücadeleler sonrasında kazanılmış olan belli politik özgürlüklerin önünü de tamamen kesecektir” dedi.

Baskı ve saldırılara karşı birleşik mücadelenin can alıcı bir noktada durduğunu vurgulayan Karyemez, “Bizler bu yasa tasarısını istemiyoruz. YÖK’ü tamamen ortadan kaldırmak için bütün fiili meşru mücadele yöntemlerini kullanacağız” diye konuştu.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Şubat 2013, Cumartesi 15:16
Kategoriler: Gençlik, Haberler, Politika