‘Savaş suçuna ortak olma’

‘Savaş suçuna ortak olma’

Kartal'da referandumHABER MERKEZİ- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Kartal İlçe Örgütü, “Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın” şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında Bankalar Caddesi’de referandum sandığı kurarak halk oylaması yaptı. Kartallı emekçilerden savaşa karşı oy kullanmalarını istedi.

Bankalar Caddesi’nde stand açan ESP’liler, konuşmalar eşliğinde bildiri dağıttı, emekçilerden savaşa karşı oy kullanmalarını istedi.

‘BU SAVAŞTAN YANA DEĞİLİZ’

“Referanduma katıl, hayır de, savaş suçuna ortak olma” diyen ESP’liler Kartal halkına şu çağrıda bulundu: “AKP halk adına karar veriyor, Türkiye topraklarını emperyalistlerin savaş üssüne çeviriyor. Suriye’ye yönelik savaş hazırlıkları kapsamında emperyalist savaş örgütü NATO’nun Patriot füzelerini ve binlerce işgal askerini, Türkiye’ye yerleştiriyor. AKP Suriye halklarının katledilmesi suçuna halklarımızı ortak etmek istiyor. Şimdi sıra emperyalistlerin Suriye’yi işgal etmesine geldi. Topraklarımıza yerleştirilen füzeler savaş hazırlığının göstergesidir. Emekçilerin AKP’nin savaş politikasında hiçbir çıkarı yoktur. Suriye’yi işgal emperyalistlerin ve işbirlikçi AKP’nin politikasıdır. Biz adımıza karar veren AKP’ye halklar olarak yanıt veriyoruz: Bu savaştan yana değiliz. Suriye halklarının kaderi kendi ellerindedir. Sen de Kartal’da düzenlediğimiz referanduma katıl, oyunu kullan, hayır de, savaşa karşı çık.”

ESP’liler ayrıca halkı 24 Şubat’ta Dolmabahçe’de yapılacak antiemperyalist yürüyüşe davet etti.

SAVAŞ KARŞITI ÇALIŞMA KEÇİÖREN’DE

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Ankara İl Örgütü, “Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın” şiarıyla sürdürdüğü kampanya çalışmasını Keçiören ilçesine taşıdı.

Sosyalistler yürüttükleri çalışmada, Keçiören halkına AKP’nin savaş hazırlıklarını ve bu savaşın emekçilere getirdiği yüklerin neler olduğunu anlattı.

Sokak sokak, kapı kapı, dükkan dükkan ve kahve kahve dolaşan ESP üyeleri binlerce Keçiören emekçisine “Patriotların Türkiye’yi Suriye’den gelecek herhangi bir saldırı için kurulmadığını, tam tersine ABD’nin Ortadoğu’daki tetikçisi ve Ortadoğu halklarının baş düşmanı olan İsrail’i korumak için kurulduğunu” anlatarak, savaşa karşı çıkmalarını istedi. Savaşın tüm ekonomik yükünün de emekçilerin sırtına yükleneceğine dikkat çeken ESP’liler, “Buna izin vermeyelim. Savaşın faturasını ödemeyelim. Birleşelim savaşı durduralım” çağrısını yaptı.

Sosyalistler semt pazarlarında da esnafla sohbet edip, bildiriler dağıtarak, halkı emperyalist savaşa karşı mücadeleyi büyütmeye çağırdı. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Şubat 2013, Perşembe 11:51
Kategoriler: Güncel