SKB: Katillerin peşini bırakmayacağız

SKB: Katillerin peşini bırakmayacağız

SKB'den Paris suikastını protestoHABER MERKEZİ- Üç Kürt kadın siyasetçinin katledildiği Paris katliamına ilişkin tepkiler sürüyor. AvEG- Kon’a bağlı Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), İsviçre, Almanya ve Hollanda’da eylemler düzenledi.

SKB üyeleri İsviçre’nin Bern kentinde basın açıklaması yaptı. Saatler kala polisin eylemi yasaklaması üzerine görüşmeler yapıldı. SKB üyelerinin kararlı duruşu üzerine, yasak kararı geri çekildi.

Şehir merkezinde yapılan eylemde konuşa SKB sözcüsü, “Profesyonelce tasarlanmış bu katliam Kürt özgürlük mücadelesinin simgesi olan kadınlara yönelik olması tesadüf değildir. Sakine, Fidan ve Leyla yoldaşlarımız, demokrasisi ile övünülen topraklarda katledildiler. Bu durum bir kez daha açığa çıkarmıştır ki sermaye; çıkarları söz konusu olduğunda her yerde aynıdır” dedi.

Katliamın sadece Kürt halkına yönelik olmadığını belirten SKB sözcüsü, kadınların uyanış ve ayağa kalkışının da hedeflendiğini belirtti, “Fransız ve Türk devletlerinin bu katliamdaki rolü açığa çıkartılana ve hesap sorulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Eyleme destek veren Bern Kürt Kadın Hareketi adına yapılan konuşmada, Kürt kadın siyasetçilerin ideallerinin yaşatılacağı belirtildi.

KÖLN

SKB üyeleri Almanya’da ise Köln kentinde bir araya geldi. Wiener Platz önünde bir araya gelen SKB üyeleri, katlimla kadın özgürlük mücadelesinin hedeflendiğine işaret etti.

Kürtçe ve Türkçe konuşmaların yapıldığı eyleme Yurtsever Kadınlar ve AGİF’li erkeklerde destek verdi.

HOLLANDA

SKB’li kadınlar Hollanda’da ise Den Haag’da kentinde bulunan Fransız Büyükelçiliği önünde bir araya geldi.
SKB üyeleri, “Paris katliamı hemen aydınlatılsın. Adalet istiyoruz ” yazılı dövizler ve Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğraflarını taşıdı.

Burada yapılan konuşmada, “Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez; kadınların ve Kürt ulusunun özgür ve insanca yaşamaları için bedenlerini namlulara siper etmiş üç devrimci insandı. Paris’te katledildiler. Katiller belli. Biz; bunların açığa çıkarılmasını ve arkalarındaki güçlerin açıklanmasını istiyoruz. Özgürlük için mücadele edenlerin değil, suikastçı devletlerin terör listelerine alınmasını istiyoruz” denildi.

Bildiri dağıtımı yapan SKB üyeleri, katliamın aydınlatılması talebiyle Fransız Büyükelçiliği’ne mektup verdi. Eyleme, Rode Morgen, Tamil ve Helin Kadın Vakfı temsilcileri de katıldı.

PARİS’TE KADINLARIN ADALET ARAYIŞI

Fransa’nın başkenti Paris’te her hafta olduğu gibi kadınlar “Adalet istiyoruz” mitingi düzenledi.

Kürdistan Kültür Sanat Akademisi’nde toplanan kadınlar, PKK kurucu üyelerinden Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in katledildiği Kürdistan Enformasyon Bürosu önüne yürüdü. Yürüyüşte katledilen Kürt kadın siyasetçilerin ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ile KCK flamaları taşındı.

Kürdistan Enformasyon Bürosu önünde üç kadın üzerlerine kefen giyerek yere uzanırken ağıtlar yakıldı.

Oturma eylemi ardından Zin Kadın Derneği adına yapılan açıklamada, Fransız yetkililerinin cinayeti aydınlatması gerektiği bir kez daha vurgulandı.

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB( Temsilcisi de yaptığı konuşmada, “Öldürülen 3 Kürt kadını, bizim de yoldaşımızdır. Cinayet aydınlatılıncaya kadar Kürt kadınları ile ortak hareket edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar Gare de l’Est Postanesi’nden Kadın Barış Bürosu’nun (CENİ) başlattığı “Adalet istiyoruz” kampanyası çerçevesinde hazırlanan kartları, Fransa Başbakanlığı’na gönderdi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Şubat 2013, Perşembe 11:10
Kategoriler: Avrupa, Güncel