Av. Kanar: Haklar sanık sandalyesinde

Av. Kanar: Haklar sanık sandalyesinde

Tutsak gazetecilerle dayanışmaİSTANBUL- 33’ü tutuklu 46 gazetecinin yargılandığı “KCK Basın Davası”na devam ediyor.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri yerleşkesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu gazetecilerin tamamı katıldı. Tutuklu gazeteciler, yoklamaya Kürtçe, Türkçe, Lazca başta olmak üzere anadillerinde yanıt verdi.

‘GELENEK GAZETECİLİĞİ YARGILANIYOR’

Aynı zamanda Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni olan Avukat Eren Keskin, davada gelenek gazeteciliğinin yargılandığını belirterek, “Yasaklı bir coğrafyada kimsenin haberdar olmak istemediği haberleri canları pahasına yapan gazeteciler burada yargılanıyor. Onlar aslında şanslı, çünkü hayattalar. Onların geleneğinde gazetecilik yapan bir çok gazeteci devlet güçleri tarafından katledildi. 79 yaşındaki Musa Anter’inden, 9 yaşındaki gazete dağıtımcısını kadar” dedi.

Yargılamanın Kürt sorunundan bağımsız düşünülemeyeceğini kaydeden Keskin, dosyada gazetecilerin yurt dışına giriş çıkışları, yaptıkları haberler ve telefon görüşmelerinin “örgütsel ilişki” kapsamında değerlendirildiğini söyledi, “Hukuk somutluk ister” dedi.

Gazetecilerin bir yıldır tutulu olduğunu hatırlatan Av. Keskin, bugüne kadar kendilerini ifade etmelerinin engellendiğini kaydetti. Keskin, anadilde savunmanın önündeki engellerin kaldırılması iddiasıyla yasal değişiklik yapıldığını hatırlatarak, ekledi: “Mahkeme buna rağmen cesur davranmıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin altına imza attığı uluslararası sözleşmeleri dahi hiçe sayarak yanlı kararlara imza atıyor.”

‘DAĞDAN GELDİ AMA SANIK SANDALYESİNDE’

“Devlet ne istiyor bunu açıkça ifade etmeli. Sürekli Kürtlere ‘dağdan inip gelsinler’ deniyor” diyen Av. Keskin, müvekkillerinden Yüksel Genç’in gerilladayken, barış grubu içerisinde yer alarak Türkiye’ye geldiğini ancak şimdi sanık sandalyesinde olduğunu kaydetti. Av. Keskin, “Devlet öyle bir şey yapmalı ki Kürtler güven duysun” dedi, KCK davalarının güvensizliği perçinlediğini söyledi. Keskin, müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Av. Fırat Epözdemir, yasal değişikliğe rağmen anadilde savunma hakkının tanınmadığını söyledi, “Bu durum başta Kürtler olmak üzere bu ülkenin diğer asli unsurlarına haksızlıktır” dedi. Av. Epözdemir, yasal değişiklik yapılmadan da uluslararası sözleşmelerin tanıdığı bu hakkın kullandırılması gerektiğini belirtti.

Dünyada 113 ülkede birden fazla resmi dil kullanıldığını, İran’da 8, Irak’ta 4 resmi dil olmasını örnek gösteren Epözdemir, “Bu ülkelerde bölünme olmazken burada asli unsur olan halkın anadilini kullandırmamak manidardır” diye konuştu.

Epözdemir, anadilde savunma taleplerinin yargılamanın her aşamasında yerine getirilmesini ve müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

KCK DAVALARI OPORTÜNİZM

Avukat Ercan Kanar, “KCK” davalarının siyasal oportünizmle açılmış ve düğmeye basılmış gibi bir birini takip eden davalar olarak tanımladı.

Bu davalarda, haberleşme, bilgiye ulaşma hakkının, haber kaynağını açıklamama hakkının, siyasal katılım, yoksulluğa, eşitsizliğe, zulme karşı direnme hakkının saldırıya uğradığını söyleyen Kanar, tüm bu hakların sanık sandalyesine oturtulduğunu kaydetti.

‘İDDİANAME GERÇEKLE ÇELİŞİYOR’

36 bin kişinin ölümüne neden olan Kürt sorununun çözümüne ilişkin yeni bir sürecin başladığını hatırlatan Av. Kanar, “Buradaki gazeteciler haberlerinde Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması yönünde ifadeler kullandıkları için yargılanıyor. Şimdi Başbakan İmralı’nın çözüm konusunda muhatap olduğunu açıklıyor. Bu iddianame gerçekle çelişiyor” dedi.

Kanar, “Bu süreçte değişmeyen tek şey yargı pratiğidir” dedi ve şöyle devam etti: “Sizin buradakilerle, Kürt halkı ile empati kurmanız gerekiyor. Dünyada barış için yargıya çok iş düştü. Hukukçular barış kapısını açacak. Bunun örnekleri dünyada bir çok ülkede yaşandı. Yargıçlar ideolojilerden bağımsız hukuk üretir. Barışa siz de katkıda bulunmalısınız. Vereceğiniz kararlarla buna hizmet etmelisiniz. Ama siz değişen yasalara dahi direnç gösteriyorsunuz. Vazgeçin. Yasaları özgürlükçü yorumlayın.”

İdeolojik önyargılarla tutuklamaların devam ettirilmemesi gerektiğini vurgulayan Av. Kanar, “Bu davada yargılananlar gerçek gazetecilerdir” dedi. Kanar, bir yıldır tutuklu olan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Duruşma avukatların savunma ve talepleri ile devam ediyor. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 8 Şubat 2013, Cuma 12:12
Kategoriler: Politika