‘Fatma Azat’ına kavuşsun’

‘Fatma Azat’ına kavuşsun’

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu’nun her hafta gerçekleştirdiği F Oturması’nın 49.’su gerçekleştirildi. Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi gerçtekleştiren insan hakları savunucuları, hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi, kalp hastası Fatma Tokmak’ın durumuna dikkat çekti.

“Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartı açan İHD’liler, ‘F’ şeklinde düzende oturdu. “Tedavi hakkı engellenemez”, “Sessiz kalmayalım, cezaevlerinde ölümleri durduralım”, “Fatma Azat’a kavuşsun” ile hasta tutukluların isimlerinin yazılı olduğu dövizler açan insan hakları savunucuları, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Tecrit işkencesine son”, “Fatma Tokmak serbest bırakılsın” sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, “Yıllardır hapishanelerde, hastalıkları nedeniyle tedavisi yapılmayan ölüme terk edilen mahpusların durumunu anlatıyoruz. Buraların sağlığı bozan yapısı mahpusların hastalıklarıyla da birleşince birçoğu için hapishaneler açık bir işkence merkezi haline dönüşmekte, birçoğu da özgürlüğüne kavuşamadan hayatını kaybetmektedir” dedi. Kalp hastası olan Fatma Toprak’ın 1996’dan beri hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğunu anlatan Efe, Tokmak’ın hastalığı nedeniyle daha önce tahliye edildiğini, ancak cezasının Yargıtay tarafından onaylanması nedeniyle yeniden tutuklandığını hatırlattı.

Fatma Tokmak’ın ağır bir kalp hastası olduğunu, ameliyatının yüzde 75 ölüm riski taşıdığı, buna rağmen cezaevi yönetiminin ring aracında bekleterek zorla ameliyata almaya çalıştığını belirten Efe, “Bizler insan hakları savunucuları olarak artık yeter diyoruz. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz hapishanelerde ölüm istemiyoruz. Fatma Tokmak’in hastalığı her gün ilerliyor. Her an hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Gelin hep birlikte onu kurtaralım” şeklinde konuştu.

‘TOKMAK DA SAYGUN GİBİ BIRAKILSIN’

Açıklamanın ardırnan Fatma Tokmak’ın avukatı Eren Keskin, müvekkilinin durumuyla ilgili bilgi verdi. 1996’dan beri Fatma Tokmak’ın avukatı olduğunu, müvekkilinin Türkçe bilmemesine rağmen yargılandığını, işlemediği bir suçtan dolayı müebbet hapisle cezalandırıldığını söyleyen Keskin, “Şimdi ağır kalp hastası. Geçtiğimiz günlerde emekli general Ergün Saygun, hastalığı gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Bizler, aynı hakkın Fatma Tokmak ve tüm hasta tutuklular için uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 9 Şubat 2013, Cumartesi 15:22
Kategoriler: Güncel, Haberler