Ceylanpınar’daki mülteci kadınlara ziyaret

Ceylanpınar’daki mülteci kadınlara ziyaret

Ceylanpınar'da mültecilere kadın ziyaretiURFA- İstanbul’dan bir kadın heyeti, Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, Suriye’den gelen mülteci kadınları ziyaret etti.

ESP/ Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), İstanbul Feminist Kolektif, Barış İçin Kadın Girişimi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu, Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), Göçmen Kadınlarla Dayanışma Ağı ve DİSK’e bağlı Emekli Sen temsilcilerinden oluşan bir heyet, dünkü ziyaretinde ilk olarak BDP Ceylanpınar İlçe binasında Suriye’den gelen mülteci kadınlar ile bir araya geldi.

Ardından kampı ziyaret etmek isteyen heyete Ceylanpınar Kaymakamlığı izin vermedi. Bunun üzerine BDP ilçe binasında kadınlarla konuşan heyet, ardından mülteci kadınların kaldığı evleri ziyaret etti. Kadınların sorunlarını dinleyen heyet, daha sonra BDP ilçe binasında basın toplantısı düzenledi.

İHD İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu üyesi Hatun İldemir, savaşın en çok kadınları ve çocukları vurduğunu söyledi. Ceylanpınar’daki BDP Kadın Meclisi’nin çalışmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. İldemir, İstanbul’a döndüğüklerinde batıdaki duyarlılığı artırmak gibi bir görevleri olduğunu ve bunun için çalışacaklarını bildirdi. Başbakan’ın kamplarla ilgili söylediği yaşamı iyileştirici çalışmaları burada görmediklerini ifade eden İldemir, en temel görevin Rojava’daki özerkliğin tanınması ve inşa sürecinin tamamlanması olduğunu söyledi.

BASINDAKİ SANSÜR DELİNMELİ

SKM Sözcüsü Bilgi Tağaç ise savaş karşıtı bu çalışmalarının mütevazi fakat önemli bir adım olduğunu söyledi. Devletin savaşın yıkımını ve Rojava’ya karşı yürüttüğü savaşı gizlemeye çalıştığını belirten Tağaç, yıkımı çok net gördüklerini kaydetti. Şimdi ilk görevlerinin, bölgede yaşananları batıda anlatmak olduğunu dile getiren Tağaç, basında bölgeye uygulanan sansürü delmek için neler yapabileceğini düşüneceklerini bildirdi.

Tağaç, ayrıca Suriye’de AKP eli ile yürütülen Kürt ve Arap halkları arasında ayrılıkçı politikaların burada boşa çıkarıldığını dile getirdi.

İstanbul Feminist Kolektif adına konuşan Şükran Şakir, savaşın kadınlar için daha fazla taciz, şiddet ve göç demek olduğunu ve bunu burada daha net gördüklerini söyledi. Buradan gittiklerinde dayanışma duygusunu oluşturmak ve sorunu gündemleştirmeki çin çalışacaklarını belirten Şakir, BDP ve DÖKH’ün kardeşliği ve dayanışmayı oluşturduğunu kaydetti.

SAVAŞI DUYURMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Bağımsız Feminist Nilgün Yurdalan ise “Mültecilerin beslenmesi, güvenliği, barınması asıl olarak devletin sorumluluğundadır. Devlet burada yaşananlardan ve yaşanacaklardan sorumludur. İstanbul’a döndüğümüzde küçük dayanışma örnekleri göstersek bile çözüm bu değil. Önümüzdeki günlerde savaş giderek büyüyecek, biz de esas olarak savaşı duyurmaya çalışacağız” dedi.

Emekli Sen üyesi Rahime İldemir Bayrak, “Savaşta en çok mağdur olanlar kadınlardır. Bütün çabalarımıza rağmen kampa giremedik. Oradaki kadınların yaşamlarından endişeliyiz” dedi. Kadınların kampta ancak bir gün kalabildiklerini, Hür Suriye Ordusu’ndan (HSO) rahatsız olup kamptan çıktıklarını söyleyen Bayrak, Başbakan’ın ‘mülteciler için gerekeni yapıyoruz’ açıklamalarının doğru olmadığına işaret etti.

KADAV adına konuşan Sanem Öztürk, savaşın en çok kadınları vurduğunu bunu burada bir kez daha gördüklerini, taciz, tecavüz ve fuhuştan dolayı kadınların yerlerini terk ettiğini, Arap ve Kürt kadınlarının dayanışma içinde olduğunu, AKP’nin çifte standardını gördüklerini söyledi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Şubat 2013, Pazartesi 11:10
Kategoriler: Güncel, Kadın