ESP: Bütün dillere özgürlük!

ESP: Bütün dillere özgürlük!

ESP anadil açıklamasıİSTANBUL- ESP, Dünya Anadil Günü’nün 61. yılı nedeniyle bir açıklama yaparak, dünyada var olan 6 bin dilden 3 bini yok olma tehlikesi altında olduğunu belirtti. ESP, dil üzerindeki yasakların kaldırılarak “tüm dillere eşitlik ve özgürlük sağlanmalıdır” dedi.

Her anadilin bir kültür hazinesi olduğuna dikkat çeken ESP, Türkiye’de “tek dil” dayatması ile farklı dil ve lehçelerin yasaklandığı ve bu dil ve lehçelerin bugün yok olma tehlikesi altında olduğunu belirterek uygulanan baskı ve asimilasyon politikasına son verilmesini istedi.

‘TEK DİL DAYATMASI TEK IRK DAYATMASIDIR’

ESP, “milyonlarca Kürdün konuştuğu dil üzerinde yasaklar sürmektedir. Kürt halkının anadilde eğitim ve anadilde savunma hakları, yürütülen mücadelelere rağmen, devletçe kolektif ulusal hak olarak tanınmamaktadır. Kürt halkının anadilde savunma hakkı ancak tercüman parası ödeme şartı ucubesiyle yasalaştırılmıştır. Kürt halkının anadilde eğitim hakkı tanınmayarak Kürtçe’nin okullarda seçmeli yapılmasıyla yetinilmektedir” dedi.

Bir halkın anadilini seçmeli ders olarak okutmanın dil üzerindeki baskı ve asimlasyonun sürdüğünün kanıtı olduğunu da belirten ESP, “Dünya Anadil Günü’nde Kürtçe, Çerkezce, Lazca, Rumca, Ermenice ve tüm dillere özgürlük” diyerek bütün dillere eşitlik istedi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 21 Şubat 2013, Perşembe 12:24
Kategoriler: Haberler