‘Bê ziman jîyan nabe’

‘Bê ziman jîyan nabe’

Anadilde eğitim haktırİSTANBUL- HDK Gençlik Meclisi, dil üzerindeki yasaklamaların aslında savaş politikalarının, ırkçılığın, nefretin, ayrımcılığın bir sonucu olduğunu, barış için dil üzerindeki yasaklamaların kaldırılması, dillerin özgürleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Gençlik Meclisi, 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle 22 Şubat günü Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı, Kürtçe ders verdi. HDK Gençlik Meclisi, anadillere özgürlük istedi.

“Dil, tarihtir, kültürdür, coğrafyadır, bedendir, sahip çık” ve “Barış ve eşitlik için anadillere özgürlük” pankartının yanı sıra “X”, “Q”, “W” harflerinin maketleri taşındı. “Anadilini koru insanlığını koru”, “Ziman, jîyan, azadî”, “Bi zmanê dayika xwe biaxife hebûna xwe biparêze”, “Kışlada asker ölümüne son, Mazlum yoldaş ölümsüzdür” dövizlerinin açıldığı eylemde Ermenice, Arapça ve Kürtçe anadilde selamlama, dillere özgürlük istendi.

KÜRTÇE DERS VERİLDİ

Kürtçe ders veren Kürt Dili Enstitüsü yöneticisi Fırat Sayın, Kürt dilinin tarihini ve yaşadığı sorunları anlattı. Sayın, Kürt dilinin yazılı dile geçmesinin 4 yüz yıl öncesine dayandığını, ama Ehmedê Xanê gibi, Fekîyê Teyran gibi Kürt aydınlarının çıkarmış oldukları kitapların yakıldığını, 12 Eylül 1980 darbesi döneminde ise Kürt dilinin yasaklanarak kitapların yakılarak Kürt dilinin yok edilmeye çalışıldığını söyledi.

Dersin ardından basın açıklamasını okuyan HDK Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Betül Çobanoğlu ise anadilin insani ve toplumsal varoluşun bir parçası, geçmişi geleceğe bağlayan en önemli halka olduğunu belirtti. Çobanoğlu, “Türkçenin kabul edildiği Türkiye’de toplam 28 farklı dil bulunduğunu, UNESCO’nun yayınladığı dil atlasına göre Türkiye’de konuşulan 18 dilin yok olmanın eşiğinde, üç dilin ise kaybolduğunu ifade etti.

‘ANADİL EN TEMEL İNSAN HAKKIDIR’

“Bireyin anadili en temel insan haklarından biridir, anadilin engellenmesi de en büyük insan hakkı ihlallerinden biridir” diyen Çobanoğlu şöyle dedi: Bu nedenle tüm dillerin üzerindeki yasakları hemen kaldırarak tüm dillere eşitlik ve özgürlük sağlanmalıdır. İnsanları düşünsel olarak ele geçirmenin önemli yollarından birisi eğitim sistemidir. Eğitim sisteminde diğer her alanda olduğu gibi dil üzerindeki baskı ve asimilasyon politikaları sonucu Kürt halkının anadilde eğitim hakkı tanınmayarak Kürtçe’nin okullara seçmeli yapılmasıyla yetinilmektedir. Kürtçe’nin seçmeli olması, asimilasyon politikalarının bir başka boyutudur. Başbakan Erdoğan’ın Almanya’da yaşayan Türklere, ‘Asimile olmayın, anadilinizi unutmayın’ derken, Amed’de yaptığı konuşmada, “Kürtçeye izin verirsek, Çerkesler, Lazlar, Asuriler de talepte bulunur’ diyerek bizlere gerçek yüzünü bir kez daha göstermiş oldu.”

‘TEK DİL DAYATMALARI YASALARDAN KALDIRILMALIDIR’

Dil üzerindeki yasaklamaların aslında savaş politikalarının, ırkçılığın, nefretin, ayrımcılığın bir sonucu olduğunu, barış için dil üzerindeki yasaklamaların kaldırılması, dillerin özgürleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Çobanoğlu, “Tekrar belirtmek isteriz, hiçbir dil bir başka dilden üstün değildir. Bütün dillere eşitlik, halklara eşitlik demektir. Kürt halkının anadilde eğitim hakkı tanınmalıdır. Dillere eşitlik sağlanmalıdır. Tek dil dayatması yasalardan kaldırılmalıdır. Tüm dillere ve halklara eşitlik sağlanmalıdır” dedi.

‘KIŞLADA KATLEDİLEN KÜRT, ERMENİ, DEVRİMCİ GENÇLERİ TANIYORUZ’

Çobanoğlu’ndan sonra söz alan Didem Arda, “Anadilde eğitime özgürlük için toplandığımız bugünde bu sabah öğrendiğimiz haber bizleri derinden sarsmıştır. Gelen haberde, EMEP Darıca İlçe Yöneticisi Mazlum Aksu’nun kışlada intihar ettiği iddia edilmektedir. Biz, kışla cinayetlerini biliyoruz. Kışlalarda katledilen Kürt, Ermeni ve devrimci gençleri tanıyoruz. Bu cinayetlere intihar süsü verilmesine asla izin vermeyeceğiz. Dün aramızdan ayrılan Berfo Ana’nın 12 Eylül’ün katlettiği oğlu Cemil Kırbayır’ı bulmak için 33 yıldır verdiği mücadele hepimiz açısından mirastır. Onun bıraktığı yerden, tam buradan Galatasaray Meydanı’ndan mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Açıklama “Bê ziman jîyan nabe”, “Anadîl haktır engellenemez”, “Faşizme karşı omuz omuza” “Kürt halkına imha dayatılamaz” sloganlarının atılmasının ardından HDK’nin “Çözüm için müzakere, barış için eşitlik” kampanyası çerçevesinde çıkarılan bildirilerin dağıtılmasıyla sona erdi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 23 Şubat 2013, Cumartesi 10:29
Kategoriler: Gençlik, Haberler, Politika