HDK: Denenmemiş tek yol barış

HDK: Denenmemiş tek yol barış
Barış için eşitlik, çözüm için müzakere
HDK İstanbul aktivistleri, bildiri dağıtımından sonra açıklama yaptı

HABER MERKEZİ- Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) başlattığı “Barış için eşitlik, çözüm için müzakere” kampanyası kapsamında İstanbul ve Mersin’de açıklama yapıldı. İstanbul’da HDK’liler, “Denenmemiş tek yol barıştır. Barışı birlikte kazanalım” çağrısı yaptı.

HDK İstanbul Meclisi aktivistleri, Beyoğlu Tünel’den Taksim Meydanı’na kadar bildiri dağıttı. HDK’liler, bildiri dağıtımı boyunca barış için mücadele ve birlik çağrısı yaptı.

HDK’liler, “Eşitlik için, kardeşlik için birlikte mücadele etmeliyiz. Halklarımızı karşı karşıya getiren bu savaşa karşı artık yeter demeliyiz. Karadeniz, Akdeniz, Ege’yi barışla buluşturmalıyız. Denenmeyen tek şey barıştır” dedi.

HDK’lilerin bildiri dağıtımı ve barış çağrıları sırasında, Ermenilere yönelik ırkçı saldırıya dönüşen Hocalı katliamıyla ilgili yürüyüşe çağrı yapan MHP’lilerin susması dikkat çekti.

‘GÖRÜŞMELER TOPLUMA MAL EDİLMELİDİR’

HDK İstanbul Meclisi, bildiri dağıtımının ardından Taksim Meydanı’nda “Barış için eşitlik, çözüm için müzakere” pankartı açarak açıklama yaptı. “Berfo Ana’nin vasiyetini yerine getiremeden toprağa vermenin derin acısını yaşıyoruz” diyerek konuşmasına başlayan İstanbul Meclis Yürütme Üyesi Fatma İnce, savaşın nedenini, “halkların varlığını ve eşitliğini yok sayan, ezen ve sömüren zalim düzen” olarak açıkladı.

Kürt sorununun barışçı ve siyasi çözümü için gözaltı ve tutuklamalara son verilmesi gerektiğini söyleyen İnce, operasyonlar durdurulmasını, provokasyonların önlenmesini ve PKK lideri Abdullah Öcalan dahil tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, halkların doğrudan tartışmalara katılması ve yapılacak görüşmelerin şeffaf ve açık bir şekilde topluma mal edilmesini istedi.

Eylemde, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji bratiye gelan”, “Karadeniz’de kardeşlik kazanacak”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

MERSİN’DE BARIŞ KAMPANYASI START ALDI

HDK Mersin Meclisi aktivistleri kampanya için, Taş bina önünde bir araya geldi. “Barış için eşitlik çözüm için müzakere” pankarını açan HDK’liler adına Mersin Sözcüsü Müslüm Tank açıklama yaptı. Tank, barış talebinin Türkiye’de yaşayan halkların talebi haline gelmesi için mücadele ettiklerini belirtti. “Barış süreci Başbakan’ın iki dudağı arasına sıkışmış pamuk ipliği haline getirilmemelidir” diyen Tank, Türkiye halklarına barış ve demokratik çözüm önerilerini anlatacaklarını bildirdi. Tank, barış sürecine destek olmak amacıyla, Mersin’de yerel halk toplantıları, sempozyum ve konferanslar, barış yürüyüşleri, barış konserleri düzenleyeceklerini, barış yemeği vereceklerini bildirdi.

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 23 Şubat 2013, Cumartesi 17:21
Kategoriler: Haberler, Politika