2012 yılında Kuzey Kürdistan’da 41 çocuk öldürüldü

2012 yılında Kuzey Kürdistan’da 41 çocuk öldürüldü

AMED- İHD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2012 Yılı Çocukların Yaşam Haklarına Yönelik İhlal Raporu’nu düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Dernek binasında gerçekleşen basın toplantısına İHD Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, İHD Çocuk Komisyonu Üyesi Mehmet Güzel, Şube Yöneticileri Necibe Güneş Perinçek ve Av. Resul Tamur katıldı.

Rapora göre bölgede, 2012 yılında bölgede 41 çocuk öldürüldü, 71 çocuk yaralandı, 9 çocuk tecavüze maruz kaldı. Gözaltına alınan 439 çocuktan 71’i tutuklandı.

Raporun ayrıntıları şöyle:
“-Mayın ve Sahipsiz Bomba Patlaması Sonucu Ölen/Yaralanan Çocuklar: 7 ölü, 16 yaralı
-Faili Meçhul Saldırılar Sonucu Ölen/Yaralanan Çocuklar: 5 ölü
-Kuşkulu Çocuk Ölümleri: 2 ölü
-Resmi Hata Ve İhmal Sonucu Ölen Ve Yaralanan Çocuklar: 5 ölü
-Güvenlik Güçlerince Şiddete Uğrayan Çocuklar: 2 ölü, 43 şiddet/yaralı
-Aile İçi Şiddete Uğrayan Çocuklar: 11 ölü, 3 şiddet/yaralı, 1 taciz
-Toplumsal Alanda Şiddete Uğrayan Çocuklar: 9 ölü, 9 yaralı, 9 tecavüz, 4 taciz
-Çocuk İntiharları: 20 intihar, 4 teşebbüs
-Gözaltına Alınan / Tutuklanan Çocuklar: 439 gözaltı, 71 tutuklama
-Fuhşa Zorlanan Çocuklar:1”

‘ÇOCUKLAR YİNE SUÇLU GÖRÜLDÜ’

İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu Üyesi Mehmet Güzel, “2012 yılında da savaştan direk etkilenmek suretiyle çocuk ölümlerine tanık olmaya devam ederken, çocukların özellikle toplumsal gösterilerde, gözaltında ve gözaltı yerleri dışında uğradıkları şiddetin haddi hesabı yoktur. Öyle ki, gerçek mermiler, gaz bombası fişeği ve zırhlı araçlarla öldürülmeye ve ağır yaralanmalara varan olaylar yaşanmaktadır. Çatışmalı ortamın yarattığı psikolojik etki ve polis şiddetinde sınır tanımayan saldırgan ruh hali, çocukların olağan yaşamını etkilemektedir” dedi.

Çocuklara yönelik gözaltı, tutuklama ve yargılama süreçlerine değinen Güzel, “Toplumsal gösterilere katıldıkları için çocukların tutuklanmaları başlı başına değerlendirilmesi gereken konular arasında yer alırken, yargılanma süreçleri, cezaevlerinde tutuldukları koşullar ve gördükleri muamele ise bu ülkede vicdan muhasebesi yapmaya yetecek sebepler arasındadır. Çocukların işkence gördüğü, sokak ortasında öldürüldüğü olaylar yaşanırken, bu ülkede demokrasiden, insan haklarından, hukukun üstünlüğünden bahsedecek politikacılar veya politik yaklaşımlar bizce dürüstlükten ve samimiyetten uzaktır” diye konuştu.

Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan değişikliğe rağmen çocukların tutuklandığına dikkat çeken Güzel, şöyle konuştu: “Taş attıkları iddiasıyla ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘mala zarar vermek’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yasası’na muhalefet etmek’, ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlamalarıyla kamu davası açılmaya devam edilmiştir. Bu davalarda ‘Çocuğun Yüksek Yararı’ ilkesi gözetilmemiş, tam tersine çocukların cezalandırılması konusunda azami çaba sarf edilmiştir.”

2012 yılında da devletin çocuğa bakış açısını değiştirmediğini, çocuklara karşı işlenen suçlarda etkin ve caydırıcı kovuşturma ve yargılamaların yapılmadığını kaydeden Güzel, “Çocuklar yine suçlu görüldü, örgüt üyesi olarak sıfatlandırılıp cezalandırılmaya devam edildi. Cezaevlerinde devletin koruması altında olan çocuklar, tecavüz ve tacize uğradı. Toplumsal alanda cinsel şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan çocukların sayısındaki artış dikkat çekerken, bu çocuklara sahip çıkacak sosyal bir politikanın yetersizliği de belirgin bir şekilde ortaya çıktı” dedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 27 Şubat 2013, Çarşamba 17:48
Kategoriler: Haberler, Politika