Amed’de 8 Mart afişlerine toplatma kararı

Amed’de 8 Mart afişlerine toplatma kararı

Amed'de 8 Mart afişleri yasaklandıAMED- Amed’de 8 Mart tarihinde yapılacak Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi için açılan afişlere Valiliğin şikayeti üzerine, TMK 10. maddesi ile görevli hakimlik tarafından yasaklanarak toplatılmasına karar verildi.

8 Mart mitingi için Diyarbakır’da bilboardlara asılan ve üzerinde Paris’te katledilen 3 Kürt kadının fotosunun da bulunduğu afişler toplatıldı.

Valilik, İstasyon Meydanı’nda 8 Mart’ta “Rosalardan Sakinelere Yolunuz Yolumuz, Sözünüz Sözümüzdür” adı altında düzenlenecek açık hava mitinginde, Rosa Luxemburg, Clara Zetkin, Leyla Kasım, Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’e ait resimlerin bulunduğu, ayrıca resimlerin sol tarafından Dünya Kadınlarının Dayanışma ve Mücadele Günü, DÖKH ve Bileşenleri, HDK, EMEP, KESK, SKM, TMMOB, İHD, DİSK, Nu-Buhar, Hebun LGBT yazılı afişlerin bulunduğu belirtilerek, Türkçe ve Kürtçe ibarelerin yazılı olduğu farklı içerikli afişler hakkında yaptığı suç duyurusu ardından, Diyarbakır 1 Nolu Hakimlik (TMK. 10. Maddesi ile Görevli) 27 Şubat 2013 tarih ve 2013/73 Değişik İş Nolu kararıyla bilboardlarların yasaklanmasına ve toplatılmasına karar verildiği belirtildi.

Mahkemenin bu kararı ardından, belediyelere ve bilboardları asan şirkete gönderilen tebligatta, bilboardlardaki afişlerin sökülmesi istendi. (ANF)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Mart 2013, Cuma 10:36
Kategoriler: Kadın, Politika