HDK Kadın Meclisi ilk 8 Mart’ını kutluyor

HDK Kadın Meclisi ilk 8 Mart’ını kutluyor

HDK Kadın Meclisi'nin ilk 8 Mart'ıİSTANBUL- Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi, ilk 8 Mart’ını kutluyor. HDK’li kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, şu ana kadar belli olduğu kadarıyla İstanbul, Antalya ve İzmir’de kendi pankartlarıyla alanlarda olacak.

HDK Kadın Meclisi adına ETHA’ya konuşan Gülseren Pusatlı, 8 Mart’a “Savaşa, yoksulluğa, kadın katliamlarına karşı örgütleniyoruz” şiarıyla yürüdüklerini söyledi.

8 Mart’ın karşılandığı koşulları değerlendiren Pusatlı, “Dünya genelinde muhafazakarlık rüzgarının estiği bir ortamda Türkiye ve bölge açısından da uzantılarını görmek mümkün” dedi.
AKP Hükümeti’nin toplumu muhafazakarlaştıran politikalarına dikkat çeken Pusatlı, Başbakan’ın kadınlara “3 çocuk doğurun” telkini yaptığını hatırlattı.

Pusatlı, AKP’nin politikaları ile kadınların aile içerisine hapsedilmek istendiğini belirterek, “Aileyi öne çıkaran, kadını birey olarak görmeyen politikalarla karşı karşıyayız” dedi.

Kadının ev içerisindeki emeğinin değersiz görüldüğüne de dikkat çeken Pusatlı, yürütülen ekonomi politikalarından en fazla kadınların etkilendiğine işaret etti. Pusatlı, kadınların her geçen gün daha fazla yoksullaştığını söyledi.

Gülseren Pusatlı, kadınların ucuz istihdam gücü olarak görülmesine, kadınların kayıtdışı ve güvencesiz işlerde çalıştırılmasına, sendikalaşma önündeki engellere karşı mücadele ettiklerini söyledi.

KADINLAR BARIŞ İSTİYOR

Bölgesel bir savaşın eşiğinde olunduğunu da ifade eden Pusatlı, savaşın kadına yönelik şiddeti arttıracağı uyarısında bulundu. Pusatlı, çözüm sürecine de değinerek, Kürt sorununun demokratik çözümünün, diyalog ve müzakereden geçtiğini belirtti.

Pusatlı, HDK’nin bu süreci desteklediğini, kadınların da barıştan yana olduğunu dile getirdi, “8 Mart’ta kadınlar barış istiyor talebimizi yükselteceğiz” dedi.

“100 yılı aşkın süredir uluslararası dayanışma günü olan 8 Mart’ta aslında dünyada ve Türkiye’de kadınların taleplerinde değişiklik olmadığını görüyoruz” diyen Gülseren Pusatlı, 8 Mart’ı yaratan kadınların 100 yıl önce de 8 saatlik işgünü için sokaklara çıktığını, bugün de kadınların aynı taleplerle sokaklarda olduğunu kaydetti.

KADIN CİNAYETLERİNİ KADININ KURTULUŞ MÜCADELESİ DURDURABİLİR

Patriyarkal kapitalizmin hem sistem hem erkekler üzerinden kadınlara saldırdığını ifade eden Gülseren Pusatlı, kadın cinayetlerindeki artışa da dikkat çekti. Pusatlı, kadın cinayetlerinin ancak kadının kurtuluş mücadelesi ile durdurulabileceğini ifade etti. Pusatlı, ezilen cins olarak kadınların kendi güçleri ve bağımsız örgütleri ile mücadele etmesi gerektiğine işaret etti.

HDK Kadın Meclisi’nin, kadın platformlarıyla birlikte 8 Mart’ı sokaklarda kutlayacağını söyleyen Pusatlı, “her gün 8 Mart, her gün mücadele” şiarıyla hareket ettiklerini söyledi. Pusatlı, ekledi: “Sadece 8 Mart’a sıkışan bir mücadele sürdürmediğimizin de bilinmesini istiyoruz.”

Pusatlı, tüm kadınları 8 Mart’ta alanlara, HDK pankartı arkasında birlikte olmaya çağırdı. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Mart 2013, Cuma 11:00
Kategoriler: Kadın, Politika