3 kadın devrimci için nöbet

3 kadın devrimci için nöbet

Paris'te öldürülen Kürt kadınlar anıldıPARİS/ BRÜKSEL- Paris’te 9 Ocak günü katledilen 3 kadın devrimci için adalet nöbeti eylemi yapıldı.

Strasbourg St. Denis semtindeki Kürt Kültür ve Sanat Akademisi önünde bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, sloganlarla katliamın gerçekleştiği Kürdistan Enformasyon Merkezi’ne yürüdü.

Burada, yoğun polisiye önlemler altında 5 dakika oturma eylemi yapıldı. Eylem boyunca “Jın jiyan azadi”, “Hepimiz Sakine, Rojbin ve Leylayız”, “Şehit namırın”, “Faşist Türkiye, adalet istiyoruz” sloganları atıldı.

Eyleme Sosyalist Kadınlar Birliği üyeleri de katıldı. Basın açıklamasında 3 Kürt kadın devrimcinin katledilmesinden sorumlu olanların derhal yargı önüne çıkarılması istendi. Ayrıca kadınlara, 8 ve 9 Mart’ta yapılacak olan eylemlere katılım çağrısı yapıldı.

BRÜKSEL’DE NÖBET EYLEMİ 4. HAFTASINDA

AvEG-Kon’a bağlı Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Belçika Örgütü, Brüksel’de bulunan Fransa Büyükelçiliği önünde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için eylem yaptı.

Göçmen kadınlar, Şubat ayından Mart ayı sonuna kadar her Çarşamba günü gerçekleştirdikleri eylemin dördüncüsü için Fransa Büyükelçiliği önünde bir araya geldi. SKB üyeleri, 3 Kürt devrimci kadın için adalet talebinde bulundu.

Eylemde “Kadınlar adalet istiyor”, “Türkiye faşist Fransa işbirlikçi”, “Katliam sorumluları açıklansın” sloganları atıldı.

Fransızca yapılan açıklamada, “Katliamın ardından iki ay gibi bir süre geçmesine rağmen hala gerçek sorumlular ortaya çıkarılmadı” denildi. SKB, bunun Fransa’nın asıl sorumluları gizlediğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

SKB’li kadınlar, “Üç kadın arkadaşımızın katliamında Türkiye kadar Fransa da sorumludur. Gerçek sorumlular ortaya çıkarılıncaya kadar eylemlerimize devam edeceğiz” dedi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Mart 2013, Perşembe 12:23
Kategoriler: Avrupa, Politika