Şiddete savaşa dur demek için alanlara

Şiddete savaşa dur demek için alanlara

8 Mart hazırlıkları sürüyorHABER MERKEZİ- 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yapılacak mitingler için hazırlıklar sürüyor. Kadın örgütleri ve sosyalistler kadınları mitinglere çağırırken, polisin keyfi engelleri de devam ediyor.

ESP/Sosyalist Kadın Meclisleri, Sancaktepe’de 8 Mart çalışmalarını yoğunlaştırarak devam ettiriyor. Sabah saatlerinde Sarıgazi duvarlarına afiş, ozalit asan sosyalistler, aynı zamanda bildiri dağıtımı yaparak emekçi kadınları 10 Mart’ta Kadıköy’de yapılacak mitinge davet etti.

SKM’liler, dün akşam da emekçi kadınların evlerine konuk oldu; savaşa ve kadına yönelik şiddete karşı kadınları mücadele etmeye, isyana davet etti.

ADANA’DA 8 MART AFİŞLERİNE PARA CEZASI

Adana’da da 10 Mart günü Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirilecek miting hazırlıkları devam ederken, polis engeli de sürüyor. SKM’nin “Ses Ver Savaş Dursun Kadına Şiddet Son Bulsun 8 Martta Alanlara” afişini asan ESP’li Murat Akıncı, güvenlik şube polisleri M. Bugdav, Ş. Sabuncu, İ. Bolat tarafından durdurularak 1000 TL para cezası yazıldı. Polis ayrıca, ESP’li Akıncı’ya tehdit ve hakaretlerde bulundu, 1 saat gözaltında tuttuktan sonra afişleri yırtarak serbest bıraktı.

İSTANBUL’DA 8 MART MİTİNGİNE DAVET

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle 10 Mart’ta Kadıköy’de düzenlenecek olan mitinge kadınları davet etmek için İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtıldı.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir” yazılı pankart açtı. Kadınlar adına açıklama yapan Tülay Korkutan, “Cinsiyet ayrımcılığına, savaşa, yoksulluğa, kadın katliamlarına ve emeğimizin sömürüsüne karşı direnerek örgütleniyoruz” dedi.

“8 Mart’ta meydanlar biz kadınların yok sayılan, görmezden gelinen, bastırılmaya çalışılan isyanımızın sesiyle yankılanacak” diyen Korkutan, AKP Hükümeti ve Başbakan’a işaret ederek, “Kadınların emeği, bedeni, kimliği üzerinde denetim kurmaya çalışanlara, kadın erkek eşitliğine inanmıyorum diyerek kadın düşmanlığını körükleyenlere karşı ayağa kalkıyoruz” dedi.

Korkutan, kadınların dünyaya değiştirecek gücü olduğuna işaret etti ve taleplerini açıkladı:

“8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi. Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüze karşı kalıcı ve ciddi çözümler bulunması. Güvencesiz esnek çalışmaya son verilip kadının görünmez emeğinin karşılığının verilmesi. Kocaya, babaya bağlı olmayan sosyal güvence. Hasta, yaşlı çocuk bakımının devlet tarafından karşılanması. Kadınlar üzerindeki baskıyı iki katına çıkaran tacizi, tecavüzü ve beden politikalarını meşrulaştıran savaşın son bulması ve gerçek barışın sağlanması. Cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği nedeniyle ayrımcılığa, nefret cinayetlerine uğrayan bireylerin taleplerinin kabul edilmesi.”

Korkutan, “Aileyi biz kadınlar için tek yaşam şekli olarak dayatan zihniyete, bakanlıklara, yasaklara dur demek için ve dünyanın pek çok yerinde emeği, bedeni, kimliği için direnen kadınlara dayanışmak için” 10 Mart Pazar günü Kadıköy’de buluşacaklarını söyledi. Miting yürüyüşü saat 13.00’da Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde başlayacak.

Kadınlar açıklamanın ardından İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıttı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Mart 2013, Perşembe 10:31
Kategoriler: Güncel, Kadın