KESK’li kadınlar AKP’ye yürüdü

KESK’li kadınlar AKP’ye yürüdü

KESK'li kadınlar AKP'ye yürüdüİSTANBUL- 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün resmi tatil ilan edilmesi talebiyle bir günlük iş bırakma eylemi yapan KESK’li kadınlar İstanbul’da AKP Şişli ilçe binasına yürüdü.

Şişli Cami önünde toplanan kadınlar, “8 Mart resmi tatil olsun”, “Siyasi kadın cinayetlerini kınıyoruz” yazılı pankart açtı. Yürüyüş boyunca, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “KESK’li kadınlar onurumuzdur”, “Kadınlar savaş istemiyor, yaşasın halkların kardeşliği”, “Kürtaj haktır Roboski katliam”, “Eşit işe eşit ücret”, “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” sloganları atıldı. Papatyalardan yaptıkları taçları takan kadınlar, rengarenk dövizleri, canlılıklarıyla göz doldurdu.

KESK’li kadınların eylemine SKM’li kadınlar dövizleriyle katıldı, ÖDP ve DÖKH üyeleri de destek verdi.

AKP önünde KESK’li kadınlar adına Kürtçe ve Türkçe açıklama yapıldı.

‘NEW YORKLU KADINLARIN DİRENİŞ MEŞALESİ YANIYOR’

Türkçe açıklamayı okuyan Eğitim-Sen 4 No’lu Şube Başkanı Arzu Erdoğan, 8 Mart’ın tarihçesini anlattı, 1857 yılında New Yorklu dokuma işçisi kadınların yaktığı direniş meşalesinin, eşitlik, özgürlük, adalet ve barışı arayan kadınların ellerinde yanmaya devam ettiğini kaydetti.

Dünyanın dört bir yanında kadınların, ulusal, sınıfsal ve cinsel sömürü ve şiddete karış alanlara çıktığını dile getiren Erdoğan, “Bizler, 8 Mart mücadelesinin haklılığından aldığımız cesaret ve güç ile kapitalizmin ve onun erkek egemen zihniyetinin yarattığı ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığı kırmak, umut ve güven dolu onurlu bir gelecek kurmak, kaybettiklerimizi kazanıma dönüştürmenin güçlü adımlarını örgütlemek için bir araya geliyoruz” dedi.

“Örgütlenmek ve sesimizi yükseltmek için haklı nedenlerimiz var” diyen Erdoğan, kadınların çalışma ve toplumsal alanda yaşadığı eşitsizliğe, şiddete, ayrımcılığa dikkat çekti.

‘TALEPLERİMİZ YAŞAM BULANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Sendikal mücadele yürüttükleri, emekçi kadınların haklarını korudukları, barışı yüksek sesle dile getirdikleri için çok sayıda sendikalı kadının tutuklandığını hatırlatan Erdoğan, “Tutuklu kadın arkadaşlarımızı serbest bırakılana, grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı önündeki engeller kaldırılana, 4+4+4 eğitim düzeni kaldırılana, kadın istihdamında tek seçenekmiş gibi gösterilen esnek- güvencesiz- kayıt dışı taşeron çalışmaya son verilene, kapatılmış kreşler tekrar açılana, eşitlik, özgürlük ve barış talebi ile mücadele yürüten kadınlara yönelik gözaltı ve tutuklamalar son bulana ve 8 Mart resmi tatil ilan edilene kadar” mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 8 Mart 2013, Cuma 17:53
Kategoriler: Güncel, Kadın