SKM’den Kadıköy’de 8 Mart yürüyüşü

SKM’den Kadıköy’de 8 Mart yürüyüşü

Ses ver savaş dursun, kadına yönelik şiddet son bulsunİSTANBUL- ESP/ Sosyalist Kadın Meclisleri, Kadıköy’de akşam saatlerinde 8 Mart yürüyüşü yaptı. Moda Havuzpaşı’nda bir araya gelen SKM üyeleri, “Ses ver savaş dursun, kadına yönelik şiddet son bulsun” yazılı pankart açtı. Eyleme ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile SKM Sözcüsü Bilgi Tağaç da katıldı.

Ritm tutarak yürüyüşe geçen SKM üyeleri, “dur” işaretini simgeleyen el üzerinde “şiddet”, “tecavüz”, “taciz”, “töre” yazılı dövizler taşıdı. Özgür Genç Kadın üyeleri de “Üzgün değil öfkeliyiz”, “Kürtaj haktır karar kadınlarındır” yazılı dövizlerle eyleme katıldı.

“Emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir”, “Cinsel ulusal sınıfsal sömürüye son”, “Savaşa değil kadına bütçe”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Jin jiyan azadi”, “Yaşasın 8 Mart, yaşasın mücadelemiz”, “Yaşasın devrim yaşasın sosyalizm”, “Sakine, Fidan, Leyla ölümsüzdür” sloganlarıyla Kilise Meydanı’na yürüyen SKM üyelerine, pek çok kişi alkışlarla destek verdi.

Kilise Meydanı’nda bir konuşma yapan Nahide Kılıç, bugün dünyanın dört bir yanında kadınların sokaklarda olduğunu söyledi. Kılıç, AKP Hükümeti’nin kadın düşmanı politikalarının yanı sıra savaş politikalarına dikkat çeken Kılıç, “Kadınlar AKP’nin savaş tamtamlarını değil, barış şarkıları dinlemek istiyor” dedi. Kılıç, Denizli’de kadınlara yönelik polis müdahalesine de tepki gösterdi, “Başbakan kürsülerden 8 Mart’ı kutlarken, Denizli’de kadın arkadaşlarımız yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı” diye konuştu.

İstanbul SKM Sözcüsü Havali Mengi de yaptığı konuşmada, Türkiye’de her gün 5 kadının öldürüldüğünü, kadınların yüzde 70’inin şiddete uğradığını söyledi. 33 yıldır kirli savaş yürütüldüğünü kaydeden Mengi, şimdi de emperyalist ülkeler ve Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmek için fırsat kolladığını ifade etti.

Bu yıl 8 Mart şiarlarının “Ses ver savaş dursun, kadına yönelik şiddet son bulsun” olduğunu hatırlatan Mengi, bu yıl 8 Mart’ı Hindistan’da tecavüze karşı mücadele eden kadınlar ile Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimciye adadıklarını hatırlattı.

Mengi, tüm kadınları 10 Mart’ta Kadıköy’de kadın örgütleri ile birlikte ortak düzenlenecek olan mitinge davet etti.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 9 Mart 2013, Cumartesi 11:34
Kategoriler: Güncel, Haberler, Kadın