Kocaeli’de miting sonrası faşist saldırı

Kocaeli’de miting sonrası faşist saldırı

KOCAELİ- Kocaeli’de Newroz mitingine faşistler saldırdı. Mitingin ardından ise ESP binasının etrafını kuşatan faşistler, binaya girmeye çalıştı.

Kocaeli’de BDP ve HDK öncülüğünde Endüstri Meslek Lisesi önünde yapılan mitingde binlerce kişi bir araya geldi. Halkevleri’nin de katıldığı mitinde, “Newroz pîroz be”, “Çözüm için müzakere barış için eşitlik” pankartları ve Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğrafları taşındı.

Kitle, davul zurna eşliğinde halaya durdu. Bu sırada ellerinde Türk bayrağı olan yaklaşık 200 kişilik faşist grup, arama noktalarından giriş yapmaya devam eden ve çevrede bulunan kitleye saldırdı. Polisin müdahale etmemesi üzerine alanda bulanan kitle taşlarla karşılık verdi.

Saldırı sırasında çok sayıda kişi yaralandı. Faşist grup polis bariyerlerini yıkarak alana girmeye çalıştı. Gerginlik sırasında bir çok kişi de fenalık geçirdi.

Saldırganların uzaklaşmasının ardından kitle mitingin yapılacağı Perşembe Pazarı alanına yürüdü. Yürüyüş sırasında da zaman zaman saldıran faşistler, İzmit’in çeşitli noktalarında 10-15 kişilik gruplar halinde toplanarak İstiklal Marşı okuduğu öğrenildi.

POLİSLER SALDIRGANLARIN DEĞİL BAYRAKLARIN PEŞİNDE

Mitingin ardından da ülkücü saldırılar devam etti. Polis, kitle dağılırken devrimci-demokrat gruplara “Bayraklarınızı indirin, saldırı olacak” uyarısında bulunurken, saldırganları dağıtmaması dikkat çekti.

POLİSLERLE ÜLKÜCÜLER YAN YANA

ESP, SDP ve Halkevleri üyeleri topluca alandan çıkarak, SDP binasına gitti. ESP üyeleri daha sonra buradan ayrılarak Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan parti bürosuna gitti. 5-6 kişilik faşist grup ESP’lileri takip ederken, binaya girdikten sonra sayıları 15 kişiye çıktı. Karakolun yakınında toplanan ülkücü grupların yanına, resmi polislerin geldiği, bir süre sonra ayrıldığı görüldü.

Saldırı olacağını düşünen ESP’liler, aşağı inerek ülkücüleri kovaladı. Saldırganlar, karakola kaçtı. Destek için SDP, BDP ve Halkevleri üyeleri de ESP binası önüne gelirken, olay yerine gelen polisler saldırganlara müdahale etmek yerine sosyalistlere “buradan dağılın” dedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 17 Mart 2013, Pazar 18:06
Kategoriler: Haberler, Politika