Tekirdağ 2 No’lu F tipinde 10 kitap işkencesi

Tekirdağ 2 No’lu F tipinde 10 kitap işkencesi

Tekirdağ ve Kırıklar'da tutsaklara saldırıİSTANBUL- Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde 10 kitap sınırlaması için verilen sürenin dolması üzerine tutsakların hücrelerine zorla girildi. MLKP dava tutsağı Seyfi Polat, 5 saat boyunca süngerli odada tutuldu. Açıklama yapan Ezilenlerin Hukuk Bürosu, duyarlılık çağrısı yaptı.

Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F Tipi cezaevleri idarelerinin kitap sınırlaması kararı dün 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde uygulamaya konuldu. Hücrelere zorla girilerek, siyasi tutsakların kitaplarına el konuldu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Ezilenlerin Hukuk Bürosu, uygulamanın, başta Ceza İnfaz Kanunu olmak üzere, ilgili yönetmelik ve tüzük hükümlerinin hiçbirine dayanmadığını belirtti. Hukuki gerekçelerden yoksun olan kararın, Tekirdağ hapishaneleri idareleri tarafından tutsaklara yönelik fiziki tehdit olarak dayatıldığına dikkat çekildi.

Avukatla, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan MLKP dava tutsakları Seyfi Polat ve İrfan Gerçek ile yaptıkları görüşmede, hücrelere girilerek, kitaplara el konulduğunu öğrendiklerini aktardı.

HÜCREDEN ÇIKARIP BÜTÜN KİTAPLARI VE EL YAZMASI NOTLARI ALDILAR

Açıklamada, yaşananlara ilişkin şunlar kaydedildi: “Seyfi Polat’ın Ali Haydar Keleş ve Fırat Şeran ile birlikte kalmış olduğu hücreye Cuma günü saat 11.30’da gardiyanlar tarafından girilmiş ve kitapların alınacağı söylenmiştir. Müvekkillerin bu karara uymayacaklarını ve kitapları vermeyeceklerini söylemeleri üzerine gardiyanlar tarafından fiziki müdahalede bulunulmuştur. Müvekkiller zorla hücreden çıkarılarak tek kişilik hücrelere götürülmüşler, 5 saat boyunca burada tutulmuşlardır. Seyfi Polat bu süre boyunca süngerli hücrede tutulmuştur. Akşam saatlerinde kalmış oldukları odaya geri getirilen müvekkiller, hücrede bulunan tüm kitaplarına ve kitap notlarından oluşan el yazması notlarına el konulduğunu tespit etmişlerdir.”

1 NO’LUDA DA UYGULANACAK

Kitap sınırlamasına ilişkin kararın, İnfaz Hakimliği’nin itiraz incelemesinden sonra 1 No’lu F Tipi Cezavi’nde de uygulamaya konulacağına dikkat çeken avukatlar, “Tutsaklara fiziki saldırı tehdidi devam etmektedir. Demokratik kamuoyunu konuyu takip etmeye ve tutsaklarla eylemli dayanışmaya çağırır, durumu basının bilgisine sunarız” dedi.

Tekirdağ F Tipi cezaevlerinin İdare ve Gözlem Kurulu ile Eğitim Kurulu, her tutsağın kendine ait 10 kitap ve kurum kütüphanesinden de 3 kitap bulundurabileceği yönünde karar almış, karar 15 Ocak 2013 tarihinde tutuklulara tebliğ edilerek, fazla kitapların dışarı çıkarılması için iki ay süre verilmişti. Tutsakların İnfaz Hakimliği’ne yaptığı itiraz reddedilmişti.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 17 Mart 2013, Pazar 10:46
Kategoriler: Haberler, Politika