Milyonlarca insan Amed’de buluştu

Milyonlarca insan Amed’de buluştu

AMED- “Öcalan’a özgürlük, Kürtlere statü” sloganıyla düzenlenen ve milyonlarca kişinin katıldığı Newroz kutlamaları, coşkulu bir şekilde yapıldı
Mitinge BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, bütün BDP milletvekilleri, MYK, PM üyeleri, BDP il ve ilçe belediye başkanları, Roboskîli aileler, HDP eş başkanları, HDK Yürütme Kurulu üyeleri, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ESP MYK üyeleri, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Batı Kürdistan’dan çok sayıda örgüt temsilcisi, KESK Genel Başkanı Lami Özkan, Devrimci 78’liler Derneği, Bolivya, Avrupa ülkelerinden çok sayıda insan hakları savunucusu, parlamenter ve örgüt temsilcisinin de aralarında olduğu yüzlerce konuk, çok sayıda sanatçı, aydın, yazar miting alanında oluşturulan protokolde yerini aldı. Abdullah Öcalan, Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan, Mahsum Korkmaz’ın aileleri de Newroz’a katıldı.
ESP, EMEP ve Partizan da flamalarıyla mitingde yer aldı.
Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları, PKK, KCK ve YNK bayraklarını taşıyan milyonlar, zafer işaretleri ve Çerxa Şore marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.
İlk olarak Miting Tertip Komitesi adına Reşit Mehmetoğlu konuşma yaptı. Mehmetoğlu, “Milyonlarız, Öcalan’ı özgürlüğüne kavuşturacağız” dedi.
Ardından söz alan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, halkın Newroz’unu kutladı. Zümrüt, “Bu Newroz PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Kürt halkının özgürlüğü olacak” dedi.
GERİLLALAR SAHNEDE
Ardından gerillalar ellerinde Abdullah Öcalan ve PKK bayraklarıyla sahneye çıktı ve mesajlarını okudu. Mesajda şöyle denildi: “Newroz yaşamdır, isyandır, direniştir. Zalim Dehaklara karşı Newroz mücadeledir. Newroz özgürlük mücadelesidir. Mücadelemiz Rahşan’ın, Mazlum’un, Mahsum’un, Beritan’ın mücadelesidir. Bir bütün olarak bütün Kürt halkının Newroz’unu kutluyoruz.
Kürt analarına ve önder Apo’ya şükranlarımızı iletiyoruz.
AKP’ye verilen şans büyük bir şanstır. Biz büyük bir savaş için, büyük bir barış için önder Apo’ylayız. Önder Apo her yerde özgürdür, önder Apo beynimizde, ufkumuzda özgürdür. Barış yolunda inancımız Türk devletine, diğer güçlere değil, inancımız PKK’ye ve önderliğinedir. AKP Hükümeti, tasfiye hesabındadır. Erdoğan diyor ki “HPG gerillası sınır dışına çıkarsa bir şey yapmayız.” Biz AKP’ye diyoruz ki biz Kürdüz, vatanımız Kürdistan’dır. Bugün buradan AKP’ye sesleniyoruz, bizimle oynama.”
BAYDEMİR: BARIŞ, KARDEŞLİK VE ADALET NEWROZ’U OLSUN
Daha sonra söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe konuştu. Baydemir, bu Newroz’un barış ve Öcalan’ın özgürlüğüne temel olmasını istedi.
Baydemir, “barışın başkentinden Kürdistan’ın diğer parçalarının Newroz’unu kutladığını” söyledi, “Tüm Amed halk adına Mahabad, Qamışlo, Hewler ve Süleymaniye’nin Newroz’u yürekten kutlu olsun” dedi. Baydemir, “Her şeyden önce Newroz, aydınlıktır, Mazlum Doğan’dır, Vedat Aydın, Orhan Doğan, Mehmet Sincar’dır. Bu Newroz’un barışın temeli, Öcalan’ın özgürlüğünün temeli olmasını umut ediyoruz” diye konuştu.
Baydemir ayrıca Türk halkı, Ermeni ve Süryani halklarının değerli temsilcileri ve aydınlarını selamlayarak, Newroz’un barış, kardeşlik ve adaletin Newroz’u olmasını istedi.
Ardından BDP ve DTK eş başkanları ile Baydemir, Newroz ateşini yaktı. Bu sırada, Öcalan’ın daha önce Newroz’a ilişkin yaptığı konuşma izletildi.
PYD: ÖZGÜR GÜNLERİ KURACAĞIZ
Mitingde PYD adına konuşan Ayşe Efendi, “Rojava’da, Kobani’de biz birliğimizi sağladık, özgürlüğümüzü aldık. Birliğimizi daha da büyütüp özgür günlerimizi kuracağız” dedi.
Mitingde, MKM korosu ve folklor ekibi ile Niyazi Koyuncu sahne aldı. Lazca ezgiler söyleyen Koyuncu, “Ben bir Lazım. Aynı dili konuşmamız gerekmiyor bir birimizi anlamamız için” dedi. Koyuncu’nun ezgilerine milyonlar horona durarak eşlik etti.
Tarihi Newroz’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajının okunmasının ardından, DTK ve BDP eş başkanları milyonları selamlayarak konuşma yaptı.
DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, halkı selamladı ve barış için herkesi mücadeleye çağırdı.
DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, “Bir kez daha ve belki de son kez barışmak ve başarmak istiyoruz. Halklarımıza onurlu barışı armağan etmek istiyoruz. Barış artık soyut bir kavram değil, toplumsal bir talep haline geldi. Türküyle, Kürtüyle toplum barış istiyor. Bunu başaracağız, barışı topraklara getireceğiz. Bu süreç her zamankinden daha çok mücadele etmemiz gereken bir süreçtir. Biz inanırsak başarabiliriz” dedi.
DEMİRTAŞ: MESAJI YERİNE GETİRMEK İÇİN HAZIRIZ
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise en güçlü mesajların verildiğini söyledi. Demirtaş, “Doslarımızın, halkımızın, kadınlarımızın desteğiyle verilen mesajı yerine getirmek, barışı gerçek kılmak için hazırız. Hepimizin yolu açık olsun” dedi.
BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise şöyle konuştu: “Mücadele ettiniz, direndiniz, inandınız, yürüdünüz, bugünleri yarattınız. Sözümüzü oluşturdunuz, direnişimizi kurdunuz. Ortak sözümüzü sayın Öcalan söyledi. Bu söz herkes adına söylenmiş sözdür. Biz bu sözün gereğini yapmak için çalışacağız. Bir kez daha burada tarih yazdınız. Hem de tarihe tanıklık ettiniz. Şimdi yeniden daha güçlü bir sürece yürümek için hazır mıyız? Barışa, kardeşliğe, eşitliğe inanlar bu söze hazır mı? Bize de, size de bu yolu yürümek düşer. Bu onuru bize bahşederseniz, biz de özgür bir gelecek için yürümeye hazırız.”
HDK YENİ SÜRECİ SELAMLADI
Halkların Demokratik Kongresi adına konuşan Ertuğrul Kürkçü, “HDK Sayın Abdullah Öcalan’ın açtığı yeni demokratik ilerleme yolunu sahipleniyor, kutluyor; buradan İmralı’ya selam olsun” dedi.
Kürkçü, şöyle devam etti: “Bunca acıların ardından şimdi Kürt halkının özgürlüğüne halkların kardeşliğine açılan bir kapının başına geldiğimizi hep birlikte görüyoruz. Kürt halkının engellenemez azimkar yürüyüşü olmasa bu kapının başına gelemezdik. Bu ülke bir halklar mezbahası olarak kalırdı. O yüzden bu yolda yürürken hayatlarını, sevdiklerini, özgürlüklerini feda edenlerin önünde saygıyla eğiliyorum, hepsini selamlıyorum.
‘YOKSUL TÜRK GENÇLERİ ÖLÜME YOLLANDI’
Bugün sevinçliyiz, çünkü yukarıdan modernleşme, toplum mühendisliği, zorla asilimasyon yoluyla bir model ulus kurulamayacağının idrak edildiğine tanıklık ediyoruz. Tersine şimdi ortak bir hayatın yalnızca gönüllü birliktelikle, birbirini kabullenmeyle, ortaklaşmayla kurulabileceğini Türkiye’nin politik seçkinlerinin, aydınlarının, kanaat önderlerinin anladıklarını görüyoruz. Bu da bizi sevindiriyor. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana hiç dinmeyen isyanların gerisinde işte bu idraksızlık yatıyordu. Bu süreç o halkların isyanlarını bastırmak için üzerlerine gönderilen Türk gençlerin hayatlarına da mal oldu. Yoksulun isyanını yoksula bastırarak yoksul Türk gençlerini de ölüme yolladılar. Onların sevdiklerinin acılarını paylaşıyoruz, önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Onların acısı acımızdır bu acıyı birlikte gidereceğiz.”
Kürkçü, “Selam olsun halklarımızın kardeşliğine” dedi, ortadan kaldırılmak istenmiş, yok edilmiş halkların Ermeni’nin, Süryani, Asuri, Rum’un bu ülkede payı olduğunu ifade etti. Kürkçü, “Onlarla da bu hakkı paylaşıyorum, önlerinde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.
Kürkçü, şöyle devam etti: “Mahir Çayan’ı Mahsun Korkmaz’a, Deniz Gezmiş’i Mazlum Doğan’a Kemal Pir’i İbrahim Kaypakkaya’ya bağlayan direniş kutlu olsun. Türkiye devrimci hareketinin örgütlenmesinde emeği olan Sayın Abdullah Öcalan’ı selamlamadan edemeyiz. Buradan ona selam gönderelim.”
Yolları ve zihinlerinin açık olduğunu ve ne yaptıklarını bildiklerini söyleyen Kürkçü, HDK olarak Kürt halkının talep ve mesajlarını batıya taşıyacaklarının sözünü verdi.
Kürkçü’nün ardından Koma Çiya sahne aldı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Mart 2013, Cuma 10:57
Kategoriler: Güncel, Haberler