‘Kayıpların bulunması samimiyetin göstergesidir’

‘Kayıpların bulunması samimiyetin göstergesidir’

Amed'de kayıp yakınlarının oturma eylemiAMED- İHD ve kayıp yakınları, 215. kez Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi.

Eyleme İHD yönetici ve üyeleri, MEYA-DER yöneticileri ve Newroz kutlaması için farklı ülke ve illerden gelen insan hakları savunucuları ve örgüt temsilcileri katıldı.

‘HERKES SÜRECE UYGUN DAVRANMALI’

Eylemde ilk sözü alan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “Diyalog ve müzakerenin geç de olsa başlaması önemlidir. Türkiye kamuoyunun ve hükümetin bu sürecin ruhuna uygun hareket etmesi gerekir” dedi.

Derneklerine çok sayıda tutuklu ve hükümlü yakının cezaevlerinde işkence yapıldığı yönünde başvuru yaptığını bildiren Binici, “Adalet Bakanlığı’na sesleniyoruz; cezaevlerinde ihlaller devam ediyor. Tutuklulara işkence yapılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Kamuoyuna çağrı yapan Binici, şöyle devam etti: “Hükümetiyle, bürokratlarıyla herkesin bu sürecin ruhuna uygun hareket etmesi gerekir. Muhataplar görüşüyor, süreç sağlıklı bir şekilde işliyor. Bakanlar, bürokratlar buna uygun hareket etmek zorundadırlar. Güvenlik güçleri keyfi davranamaz, askeri ve siyasi operasyonlar yapamaz. Bu toplumun sürece olan güvenini zedeler, azaltır.”

Binici, Başbakan Erdoğan’a ise “Bütün bakanlarınıza genelgeler gönderip, sürece uygun hareket etmelerini isteyin. Güvenlik güçlerine, insan hakları temelinde nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatın” diye seslendi.

‘SÜREÇ DOĞRU İLERLERSE BARIŞ VE KARDEŞLİĞİ GETİRİR’

Yıllardır kayıpların bulunması ve sorumluların yargılanması için mücadele ettiklerini hatırlatan Bilici, kayıp yakınları olarak süreci desteklediklerini ifade etti ve ekledi: “Bu süreç doğru ve sağlıklı ilerlerse, onurlu bir barışı ve kardeşliği getirir. İnsan haklarına dayalı bir yaşamı getirir. Herkes kendi kimliği ve kültürüyle, kendi inancıyla yaşamaya başlar. Biz yıllardır bu alanda kayıplarımızı arıyoruz. Ve faillerinin bulunmasını istiyoruz. Samimiyetin göstergelerinden birisi de budur. Kayıpların bulunması faillerin yargılanması sürece olan inancımızı ve güvenimizi arttırır.”

Bilici’nin ardından 1994 yılında Şırnak Uludere ve Dargeçit ilçelerinde gözaltına alınarak kaybedilen amca çocukları Zeki Diril ve İlyas Diril’in kaybediliş hikayeleri anlatıldı. Ardından beş dakikalık oturma eylemi yapıldı. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 23 Mart 2013, Cumartesi 16:08
Kategoriler: Güncel