Emeğin, barışın sesini yükselteceğiz

Emeğin, barışın sesini yükselteceğiz

ESP ve SGD'lilerden afişlemeHABER MERKEZİ- “İşçilerin birliği, halkların eşitliği” şiarıyla 1 Mayıs çalışmalarını sürdüren sosyalistler, işçi sınıfı ve ezilen halkları emeğin ve barışın sesini yükseltmeye çağırdı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi, il il, sokak sokak 1 Mayıs çalışmalarına devam etti.

ESP Adana İl Örgütü 1 Mayıs öncesi parti binasında yemekli kitle buluşması gerçekleştirdi. 50 kişinin katıldığı etkinliğe ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ESP Genel Başkan Yardımcısı Serpil Arslan da katıldı.

Etkinlikte Yüksekdağ bir konuşma yaptı. “1 Mayıs öncesinde dostluğu, yoldaşlığı büyütmek için bir araya geldik” diyen ESP Genel başkanı Yüksekdağ, “Her 1 Mayıs, işçilerin, emekçilerin birlik mücadele dayanışmayı yükseltme günümüzdür” dedi.

“Çukurova topraklarında mücadelemizin büyüyeceğine inancımız büyük” diyen Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Bu 1 Mayıs bunun başlangıcı olsun. Kürt halkına karşı yürütülen bir savaş vardı. Bir yandan Kürt gençleri diğer yandan Türk gençleri hayatını kaybediyordu; bir yandan Kürt anaları diğer yandan Türk anaları ağıtlar yaktı gözyaşı döktü. Kürt halkının, sosyalistlerin yürüttüğü mücadele sonucu devlet geri adım atmıştır ve masaya oturmuştur. Bunu, AKP bize vermemiştir, bizim mücadelemiz sonucu bu hale gelmiştir. Bu topraklarda ekmek, su kadar barışa da ihtiyaç var, ama bunu halklar yaratabilir, devrimciler yaratabilir.”

“Bizim ev emekçisi kadınların sesini yükseltmemiz için de 1 Mayıs’ta alanlarda olmamız gerekiyor” diyen ESP Genel Başkanı Yüksekdağ, şöyle konuştu: “1 Mayıs’a gitsek ne çıkar dememeliyiz, her birimiz daha güçlü bir şekilde alanlara çıkmalıyız. Partimiz bir aydır ‘İşçilerin birliği halkların eşitliği’ şiarı ile yürüttüğü çalışmaları büyütüyor. Diğer alanlardan sizlere selam getirdim. Ben inanıyorum ki, Adana’da da güçlü bir şekilde alanlara çıkacağız ve emeğin, barışın sesini yükselteceğiz.”

Etkinlik, Kürtçe, Türkçe söylenen türkülerle, çekilen halaylarla devam etti.

ANTAKYA

Hatay’da Liseli Öğrenci Birliği (LÖB), yürüttüğü çalışmalarla liseli gençliği 1 Mayıs’a çağırdı.

Antakya Merkez ve Samandağ İlçesi’nde yaygın sticker ve yazılamalar yapan gençler, ayrıca Saray Caddesi’nde açtıkları stantta 1 Mayıs çalışması yürüttü.

DERSİM

Sosyalist yurtseverler, Dersim’de 1 Mayıs çalışmalarına devam etti. Dersim merkez ve mahallelerinde afişleme ve yazılama yapan ESP üyeleri, Dersimlileri 1 Mayıs’ta ESP saflarına çağırdı.

ANTEP

ESP Antep İl Örgütü, kentin en işlek caddelerinden Gazi ve Karagöz ile Karşıyaka Şoförali Caddesi’nde ESP ve SKM’nin 1 Mayıs bildirilerinin dağıtımını yaptı. Özgür Genç Kadın (ÖGK) ile LÖB’ün çıkarttığı 1 Mayıs stickerleri yapıştırıldı.

İZMİR

ESP İzmir İl Örgütü, Gündoğdu Meydanı’nda kutlanacak 1 Mayıs hazırlıklarına devam etti. Sosyalistler, Çiğli Güzeltepe’de ajitasyon konuşmaları eşliğinde kapı kapı dolaşarak bildiri dağıtımı yaptı. Buca’da “Yaşasın 1 Mayıs. Birlik, mücadele, zafer. Bijı yek gulan” önlükleri giyen ESP’liler, megafonlarla halkı 1 Mayıs’a çağırdı, “1 Mayıs’ta ESP saflarına” yazılamaları yaptı. Bayraklı’da Yamanlar, Onur ve Postacılar mahallelerinde ise “Halklara eşitlik, Kürtçe’ye özgürlük” afişleri ve “İşçi onuru için ayağa, 1 Mayıs’ta alanlara” başlıklı ESP postaları asan sosyalistler, Soğukkuyu’da da bildiri dağıtarak, “İşçi kardeşler, gücümüzü birleştirirsek zalimlerin iktidarını yıkarız” dedi. ESP üyeleri, Konak Kemeraltı’nda da stant açarak, İzmir emekçi halkını Gündoğdu Meydanı’nda kutlanacak 1 Mayıs’a çağırdı.

ANKARA

ESP Ankara İl Örgütü, “İşçilerin birliği halkların eşitliği için 1 Mayıs’a” şiarıyla sürdürdüğü çalışmalarını yeni alanlara taşıdı.

30 bin bildiri 2 bin afişi Ankara’nın birçok ilçesinde dağıtan ve asan ESP üyeleri, yeni afiş ve bildiriler basarak daha geniş kesime ulaşmayı hedefliyor. Mamak, Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde binlerce emekçiye ulaşan ESP üyeleri, 1 Mayıs çağrısında bulundu. Uzun zamandan sonra yeniden Yenimahalle emekçileriyle buluşan ESP’liler, kurdukları Yılmaz Selçuk Mangası ile büyük bir heyecanla çalıştı. Diğer bir grup da Batıkent sokaklarını adeta maviye boyadı.

Mamak İlçesi’nde de çalışmalarını sürdüren Yasemin Çiftçi Mangası yüzlerce afiş astı, binlerce bildiri dağıttı. Kızılay’da stant açan Şengül Boran Mangası 1 Mayıs çağrısı yaptı, bildiri dağıttı ve sokaklara pankartlar astı.

ESP Ankara İl Örgütü, 26 Nisan’da Kocatepe Kültür Merkezi’nde konser düzenleyecek.

FINDIKLI

Fındıklı’da 1 Mayıs çalışmaları devam ediyor. İlçe merkezinde stant açan Fındıklı ESP İlçe Örgütü, sesli ajitasyon eşliğinde bildiri dağıtımı yaparak emekçi halkı 1 Mayıs’ta ESP saflarında birleşmeye, alanlarda buluşmaya çağırdı.

HOPA

Artvin’in Hopa ilçesinde SGD ve ESP üyeleri 1 Mayıs afişlemesi yaparak halkı 1 Mayıs’ta ESP saflarına çağırdı. Viyadük altı ve çarşıda afişleme yapan ESP ve SGD’liler, Hopa halkından yoğun ilgi gördü. SGD’liler Öfkeni Kuşan 1 Mayıs’ta Ayağa Kalk diyerek çalışma sırasında öğrencilerle sohbetler edip öğrencileri 1 Mayıs’ta Sosyalist Gençlik saflarına davet etti. Afiş çalışmasından önce SGD üyeleri Hopa Meslek Yüksekokulu’nda bildiri ve dergi dağıtımı yaptı.

MALATYA

1 Mayıs’a sayılı günler kala çalışmalarına hız veren ESP Malatya İl Örgütü, Çavuşoğlu Mahallesi, Sanayi Sitesi ve Paşaköşkü Halk pazarında bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. Halkı, Emeksiz Meydanı’nda yapılacak mitinge davet etti.

ERZİNCAN

Erzincan’da ESP 1 Mayıs çalışmalarına başladı. “İşçilerin birliği halkların eşitliği” için 1 Mayıs’a çağıran ESP, Erzincan’ın Ulalar Beldesi’nde sokakları afiş ve stickerlarla donattı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 25 Nisan 2013, Perşembe 10:51
Kategoriler: Güncel, Haberler