Amed’den Taksim’e selam

Amed’den Taksim’e selam
SKM bayrak
Amed’te binler Taksim direnişini selamladı

AMED- Amed’de “Çözüm demokratik kurtuluşla mümkündür” şiarıyla düzenlenen 1 Mayıs mitingi binlerce emekçinin katılımıyla İstasyon Meydanı’nda yapıldı.

İşçi ve emekçiler miting alanına dört koldan giriş yaptı. KESK Urfakapı’dan, DİSK, Şehitlik Semti’nden, TMMOB, Türk-İş, Keskesor LGBT, Yurtsever Liseli Gençlik Ofis girişinden, BDP, HDK, ESP, EMEP ve DTK Bağlar viyadükte toplanarak miting alanına giriş yaptı.

Yürüyüşlerde ve miting alanında “Bijî yek gulan”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Yaşasın işçilerin birliği”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Adil onurlu demokratik barış”, “Bijî Azadî, bijî sosyalîzm” sloganları atıldı. Mitingde ESP “Ji bo yekîtiya karkeran ji bo wekheviya gelan, bijî sosyalîzm (İşçilerin birliği, halkların eşitliği, yaşasın sosyalizm)” pankartı taşırken, işçi sendikaları “İş cinayetlerine son”, “Taşeronlaştırma köleleştirmedir”, “Barış hemen şimdi”, “Taşeronun kölesi olmayacağız”, “Anadilde kamusal hizmetler verilsin”, “Demokratik özgür yaşam için biji yek Gulan”, “Lisesi gençlik örgütlü direnişle özgür yaşamı yaratacaktır”, “4C’ye hayır” pankartları açıldı. Alanda, Kürt halkı ve Kürt dili üzerindeki baskıların kaldırılmasına dair dövizler taşındı.

Alanda MEYA-DER tarafından toplu mezarların açılması ve kayıpların akibetinin açıklanması için başlatılan kampanya çerçevesinde imza topladı. Kampanya mitinge katılanlar tarafından ilgi gördü. Diyarbakır’da tuğla fabrikalarında çalışan yüzlerce işçi iş bırakarak 1 Mayıs mitinginin yapıldığı alana geldi. Platforma sık sık İstanbul Taksim Meydanı’ndaki 1 Mayıs kutlamalarına yapılan saldırı kınanırken, Diyarbakır, halkının Taksim’de direnenlerin yanında olduğu dile getirildi.

ÖCALAN’IN 1 MAYIS MESAJI OKUNDU

Miting demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sırasında alanı dolduran binlerce emekçi “Çerxa şoreşe” marşını okudu. Alanda PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri, PKK ve KCK bayraklarının yanı sıra siyasi partilerin ve sendikaların yanı sıra kurumların yüzlerce bayrağı kitle üzerinde gölge oluşturdu. Saygı duruşunun ardından PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 1 Mayıs’a ilişkin gönderdiği mesaj okundu. Mesajı SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık okudu.

Ardından Miting Tertip Komitesi adına KESK Diyarbakır Şubeler Platformu sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Medeni Alpkaya bir konuşma yaptı. Alpkaya, “İşçi ve emekçi kimdir?” sorusunu sorarak “Diyarbakır’ın yoksullarıdır. Ücretsiz ev emekçileri olan kadınlardır. Zindanlardaki siyasi tutsaklardır. Apê Musa’nın generalleri güneşin çocuklarıdır. En büyük işçi ve emekçi kimdir? Diye sorarsanız. Onurlu barışın, demokratik kurtuluş projesinin, demokratik siyasetin öncüsü ve mimarı Sayın Öcalan’dır” şeklinde konuştu.

Alpkaya’nın ardından Türk-İş adına konuşan Tes-İş Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanı Ali Öncü, “Bugün 1 Mayıs’a bugün emeğin Newroz’udur. Bugün zor ve zulme karşı başkaldırıdır. 1977 Mayıs’ında şehit düşen arkadaşlarımızın mücadelesini selamlıyoruz” dedi. Kürt dili üzerindeki baskılara dikkat çeken Öncü, “bunun pazarlığı söz konusu olamaz” dedi.

Kürt halkı üzerindeki baskıların kaldırılmasını isteyen Öncü, eğitim ve kamusal alanda anadil önündeki engeller bir an önce kaldırılmasını istedi. Öncü, “Kürt halkını talepleri karşılanırsa, Kürt annelerinin feryatları ve gözyaşları dinecektir. Hangi anne evladının cenazesini ister ki? Hiçbir anne istemez. Kürt-Türk annelerinin feryatlarının dinmesi için Kürt sorunun demokratik yollarla çözülmesi gerekir” şeklinde konuştu. Öncü, AKP ve devlete seslenerek “Bilsin ki Kürt halkı baskıyı kabul etmeyecektir” diyerek KCK kapsamında tutuklu bulunan Hatip Dicle, Muharrem Erbey, Nejdet Atalay, Gülser Yıldırım şahsında cezaevinde olan tüm tutsakların 1 Mayıs’ını kutlayarak, “Özgür yarınlarda onlarla alanlarda olmak dileğiyle” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

DİSK adına ise Genel-İş Örgütlenme Daire Başkanı Remzi Çalışkan bir konuşma yaptı. Çalışkan, “Kürt halkını özgürlük mücadelesinde ‘Berxwadan jiyane’ diyen Mazlumları, Kemalleri, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ diyen Deniz’i Mahir’i selamlıyorum” dedi. Yeni gelişen süreç ile ilgili konuşan Çalışkan, “Herkes duyarlı olmalıdır. Bu sürece zarar verilmelidir. Kürt halkının statüsünün ve kimliğinin kültürünün anayasal güvenceye alındığı bir çözüm istiyoruz. Adaletsizliğin olmadığı bir ülkede kardeşçe yaşamak istiyoruz. Ölümler olmasın barış ve kardeşlik olsun istiyoruz. Silahların değil, siyasetin gölgesinde yaşamak istiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

‘TAKSİM DİRENİŞİNE SELAM’

TMMOB adına Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Başkanı Necati Pirinççioğlu kısa bir konuşma yaptı. Pirinççioğlu, buradan Taksim direnişini selamladıklarını dile getirdi. Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Kemal Karataş, bu yeni süreç sadece bir başlangıçtır, bir sonuç olmadığına dikkat çekerek, hasta olan tutsakların durumlarına dikkat çekti ve tutsakların bu süreçte bir an önce özgürlüğüne kavuşması gerektiğinin altını çizdi

HDK Diyarbakır Meclisi sözcüsü Zelal Bilgin, “Tüm halkların Ermenilerin, Süryanilerin, Arapların, Alevilerin özgür demokratik yaşam olanaklarının oluşması için alanlardayız. Bu süreçte her noktada birlik ve beraberliği bu alanlarda yeniden haykırıyoruz” diyerek PKK lideri Abdullah Öcalan’ın tutsaklığına son verilmesini istedi.

Bilgin’in ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, yeni başlayan sürece değinerek, “Bu süreç tarihi Diyarbakır Newroz’unda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la başlamıştır” dedi.

Ardından BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna bir konuşma yaptı. Ayna, emeğin yaşamı yaşanılır kılmak olduğunu dile getirerek, “Emek değer biçilemeyen ücret biçilemeyen yaşamın kendisi, insanın, geleceğin ta kendisidir. Bizler özgür yaşamı yaratmak için direniyoruz” dedi.

Türkiye’de tek dil, tek millet denilen bir ülkede demokratik siyasetten bahsedilemeyeceğini söyleyen Ayna, “PKK’de demokratik siyasetin içine dahil edilmeli. Bunun önü açılmalıdır. Kürtleri demokratik siyasete çağırıyorsanız, bu PKK’siz, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’sız olmaz. PKK bu halkın özgürlük mücadelesi, başkan Apo’da Kürt halkının lideridir. O zaman başkan Öcalan’ı İmralı’dan çıkarın gelsin halkıyla birlikte demokratik siyaseti yürütsün. Gerilla gelip demokratik siyasetteki yerini alsın. O zaman helalleşebiliriz. Sorunu çözecek olan da umudun adı da biziz” şeklinde konuştu.

Ayna’nın konuşmasının ardından kutlama Dicle-Fırat Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Mesut Gewer’ın verdiği konser ile devam etti.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Mayıs 2013, Perşembe 11:37
Kategoriler: Güncel, Haberler