ESP: İçişleri Bakanı istifa

ESP: İçişleri Bakanı istifa

ESP: İçişleri Bakanı istifaİSTANBUL- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, Taksim’de gün boyu yaşanan polis şiddetini yazılı bir açıklama yaparak protesto etti.

Taksim’in inşaattan ötürü miting yapmaya elverişli olmadığının bir bahane olduğunu belirten ESP, “AKP iktidarı 1 Mayıs’a ve emekçilere düşman olduğunu bir kez daha gösterdi. Emekçiler, 1 Mayıs’ın meşruiyetinden aldıkları güçle emekçiler, yasakları, barikatları, engelleri aşa aşa Taksim’e yürümeye çalıştılar. Bir kez daha açığa çıkmıştır ki, Taksim yasağı teknik değil siyasi bir yasaktır. İstanbul Valisi’nin bundan sonra Taksim ve Kadıköy’de mitinglere izin verilmeyeceğini açıkça söylemesi, kent merkezlerinin emekçilere kapatılmak istendiğini göstermektedir. Sorun alan ve yer sorunu değildir. Siyasi yasaklara karşı mücadele sorunudur” dedi.

Devletin 1 Mayıs yasakçılığına, zorbalık ve zulmüne karşı her yerin 1 Mayıs direnişine ve Taksim’e dönüştüğünü vurgulayan ESP açıklamada, “Her sömürücü egemen sınıf temsilcisi gibi AKP iktidarı da 1 Mayıs’tan korktuğunu gösterdi. 1 Mayıs korkusu nedeniyle İstanbul kocaman bir hapishane haline getirildi. İstanbul’da olağanüstü hal ve fiili sıkıyönetim uygulandı. Emekçilerin Taksim meydanına gelmesini engellemek için metro, metrobüs ve vapur seferleri iptal edildi. 15-16 Haziran’da Demirel hükümetinin yaptığı gibi işçilerin birbirleriyle buluşmasını engellemek için köprüleri açarak trafiğe kapattılar” diye belirtti.

‘AKP EMEKÇİLERDEN KORKUYOR’

İstanbul Valisi ve hükümet yetkililerinin 1 Mayıs’a katılanların işçiler olmadığını, marjinal gruplar olduğunu iddia ederek gerçeği çarpıtmaya çalıştığına dikkat çeken ESP Genel Merkezi, “Mecidiyeköy, Şişli, Barbaros ve Tarlabaşı’nda dişe diş direnen her halde sermayedarlar değildi. Hepsi işçidir, emekçidir” dedi.

1 Mayıs kutlamalarına katılanların üzerine gaz bombası, plastik mermi, kimyasal su sıkıldığını, halkın üzerine panzerlerin sürüldüğünü, emekçilerin TOMA’larla ezilmeye çalışıldığını hatırlatan ESP, polis saldırılarına ilişkin, “Polis saldırıları sonucu çok sayıda emekçi yaralandı. AKP hükümeti 1 Mayıs’ta işçilerin, emekçilerin taleplerini kitlesel olarak haykırmasından korktu. Bunca şiddet ve estirilen terör korktuklarındandır” dedi.

‘İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİ’

AKP’nin politik özgürlüğün ve demokratik taleplerin düşmanı olduğunu vurgulayan ESP Genel Merkezi, “AKP ne demokrasi getirebilir ne de özgürlük verebilir” diye belirtti.

ESP, İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nün istifasını istedi, “Taksim 1 Mayıs alanıdır. Taksim işçilerin kanlarıyla yazılan tarihtir. İşçiler ve emekçiler 2014 1 Mayıs’ında TAKSİM 1 Mayıs alanında olacaklarını bir kez daha haykırmışlardır. İşçiler ve emekçiler Taksim 1 Mayıs alanının politik özgürlüğü kazanmanın bir parçası olduğu bilinciyle hareket edeceklerdir” dedi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Mayıs 2013, Perşembe 11:49
Kategoriler: Politika