Ankara’da kayıplar için oturma eylemi

Ankara’da kayıplar için oturma eylemi

Ankara'da kayıplar eylemiANKARA- Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında Ankara’da oturma eylemi yapıldı.

İHD Ankara Şubesi ve ESP Ankara İl Örgütü tarafından Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirilen eylemde, “Katil Mehmet Ağar dışarıda, kayıplar Nerede” yazılı pankart ile kayıpların fotoğrafları taşındı.

Eylemde ilk olarak Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Komite’nin (ICAD) hazırladığı metin Orhan Çelebi tarafından okundu. Gözaltında kaybetmenin bir devlet politikası olduğunun altını çizen Çelebi, “Kaçırılan kişilerin genellikle işkence ile katledildiği bilinmesine rağmen, kişinin ortadan kaybolması, yakınlarının her an tekrar geri gelebileceği umudunu ve aynı zamanda belirsizliğini de taşımaktadır” dedi.

Gözaltında kaybedilenlerin genellikle bilinen ve tanınan kişiler olduğunu hatırlatan Çelebi, “Onların ortadan kaybedilmesinin toplum üzerinde psikolojik baskı oluşturacağı düşünülür” diye konuştu.

Türkiye’de Hasan Ocak’ın gözaltına alınmasıyla gözaltında kayıplara karşı mücadelenin yeni bir evreye girdiğine dikkat çeken Çelebi, şöyle konuştu: “Hasan Ocak’ın bulunmasının ardından Ocak ailesinin öncülüğünde 27 Mayıs 1995’te başlatılan ve her Cumartesi ‘Kayıplarımızı istiyoruz’ talebiyle yapılan oturma eylemi Cumartesi Anneleri veya Cumartesi İnsanları olarak anılmaktadır.
Cumartesi Anneleri, devletin aylarca süren yoğun saldırıları sonucu 1999 yılında eylemlerine ara vermek zorunda kaldılar. Gözaltında kaybedilen binlerce insanın akıbeti ortaya çıkarılmadığı için onlar 2009 yılında tekrar oturma eylemlerine başladılar ve Mayıs ayında 420’li haftaları oturmaktalar.
Gözaltında kayıpların akıbetlerinin ortaya çıkarılması ve sorumluların yargılanması talebi Kürdistan’da Diyarbakır, Cizre ve Batman gibi kentlerde de dile getirilmektedir. Şubat 2009’dan beri her Cumartesi kayıp yakınları ellerinde kayıplarının resimleriyle oturma eylemleri yapmaktalar. Cumartesi Anneleri her Cumartesi bir veya birkaç kayıp dosyasını açıklamaktalar. Tanıklar konuşmakta, sorumluların adları açıklanmakta ve kamuoyu bilgilendirilmektedir. Ancak devlet yetkilileri ‘Duymadım, görmedim, bilmiyorum’u oynamaya devam etmekteler.”

Çelebi, Cumartesi Anneleri’nin mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti, “Bütün kayıpların akıbeti açıklanana ve sorumlular hesap verinceye kadar mücadele sürecek dedi.

İHD Ankara Şubesi adına açıklama yapan Adnan Vural ise, hak talep eden yüzlerce insanın gözaltında kaybedildiğini belirtti, “Onları kaybederek muhalif güçleri ve tüm toplumu travmatize ettiler. Korku ve dehşet salarak iktidarlarını güçlendirdiler” dedi.

Kayıp yakınlarının gittikleri her yerde inkar, baskı ve tehditle karşılaştığını anlatan Vural, şöyle konuştu: “Hükümet Kayıplar Sözleşmesi’ni imzalamayarak, sorumluluklarından kaçmaya çalışıyor. Kişiye ve topluma yönelmiş en ağır insanlık suçu olan gözaltında kaybetme ile yüzleşmek yerine, ‘Geçmişte yaşandı, geçmişte kalsın’ tavrı gösteriyor. ‘Geçmişin hakikati ile yüzleşmeden, hesaplaşmadan Türkiye’nin tüm kurum ve kurallarıyla işleyecek çağdaş bir demokrasiye kavuşması mümkün değildir’ itirazımıza kulaklarını tıkıyor.”

Susmayacaklarının altını çizen Vural, “Kayıplarımızın akıbeti açıklanıncaya, failleri yargılanıp hakkaniyete uygun cezalandırılıncaya kadar, her cumartesi Galatasaray’dan, Diyarbakır Koşuyolu’ndan, Batman’dan, Cizre’den, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

Eylemde sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Kaybedenler kaybedecek”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Katil Ağar hesap verecek” sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından ESP üyeleri, hafta dolayısıyla Konur Sokak’ta “Kayıplar Duvarı” oluşturdu. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Mayıs 2013, Cumartesi 15:44
Kategoriler: Politika