Demokrasi mücadelesi artık iki ayağı üzerinde yürüyebilir

Demokrasi mücadelesi artık iki ayağı üzerinde yürüyebilir
HDK Yürütme Kuruu Üyesi Alp Altınörs
HDK Yürütme Kurulu Üyesi Alp Altınörs

İSTANBUL- Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu Üyesi Alp Altınörs, 15. gününe giren özgürlük hareketini ETHA’ya değerlendirdi. Taksim’deki son saldırılar öncesi soruları yanıtlayan Altınörs, “Bu, demokratik bir halk hareketidir” dedi.

Halkın, AKP Hükümetinde somutlaşan devlet gaddarlığı, zorbalığıyla karşı karşıya olduğunu belirten Altınörs, şöyle devam etti: “Özellikle son dönemlerde bunun ağırlığı iyice hissedilmeye başlandı. Bu ülkede tam da barış olacağı umutları yaratıldığı bir dönemde, İmralı’da Sayın Öcalan ile müzakerelerin yürütüldüğü, PKK gerillalarının sınır dışına çekildiği, Kürt sorununa demokratik çözüm arandığı, barışın arandığı bir dönemde, AKP Hükümeti açıkçası bu fırsatı heba etmiştir, ciddi ve sorumlu davranmamıştır. Tersine, demokrasi umutlarını boşa düşüren bir siyaset tarzı içerisine girmiştir.”

AKP Hükümetinin özellikle Batı’da Türkiye halklarına yönelik bir saldırganlık içinde olduğuna işaret eden Altınörs, 1 Mayıs’ta uygulanan Taksim yasağını hatırlattı ve ekledi: “Bu baskının ifadesi olarak kadın bedenine yönelik kürtaj yasağı gibi müdahaleler, 3 çocuk dayatmaları, muhafazakar yaşam tarzı dayatmaları, içki yasakları, bütün bunların topumda yarattığı bir birikim var. Bu birikim, Reyhanlı’da patlayan bombalarla birlikte Suriye’ye yönelik savaş politikalarıyla birleşmiştir. Fakat AKP Hükümeti burada da yayın yasaklarıyla, halka baskı uygulayarak, protesto eden gençleri gaz bombalarına boğarak Reyhanlı’da da aynı çizgiyi izlemiştir. Hava-İş grevinde, 3. Köprü’nün yapımında aynı şeyi görüyoruz. Bu köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi… Bütün bunların toplamında yaşam tarzına, kadına, doğaya müdahale, üstelik bunun ustalık dönemi adı altında harmanlanması… İşte, yaşanan patlama bütün bunlara topyekün bir itirazdır. Merkezinde Türk halkının durduğu ama tüm Türkiye halklarının dahil olduğu, Kürt halkının, Lazların, Arapların, Alevilerin ve daha sayamadığım pek çok kesimin dahil olduğu bir toplumsal patlamadır.”

ADIM ATMIYORSA KENARA ÇEKİLSİN

Bu patlama üzerine hükümetin tavrının yine aynı sorumsuzlukla devam ettiğini söyleyen Altınörs, 4 temel talebi hatırlattı. Altınörs, “Bizim taleplerimiz bu kadar yalınlaşmışken, Başbakan kendi tabanına hitap etme, kendi tabanını sıkılaştırma, katılaştırma arayışı içerisindedir. 9 Haziran’da burada iki milyona yakın insan vardı. İçinde her partiden seçmenin olduğu 2 milyonluk bir halk kitlesinin talebini duymak, bu taleplere cevap vermesi gerekirken, Başbakan il il gezerek kendi tabanını kışkırtmaya, ‘yüzde 50’yi sokağa dökerim’ tehditleriyle, yandaş basın üzerinden halka yönelik tehditler savurarak bu süreci tırmandırmaya devam etmektedir. Diktatörlük özlemlerinden vazgeçmelidir. Bu ülke halklarının ortak özlemi olan adımlar atmalıdır. Eğer atmıyorsa da bir kenara çekilmelidir” diye konuştu.

Alp Altınörs, HDK’nin ilk gününden itibaren Gezi Parkı direnişinde yer aldığını, HDK Yürütme Kurulu üyesi, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyye Önder’in dozerin önüne geçerek direnişin sembollerinden birisi haline geldiğini anlattı.

Altınörs, yine HDK Ekoloji Komisyonu’nun bu sürecin içinde yer aldığını belirterek, “Giderek daha da organizeli bir müdahale süreci söz konusudur HDK’nin. Biz biliyoruz ki bu ülkenin demokrasi umudu HDK’da somutlaşıyor. Aslında burada toplum mühendisliğine bir isyan söz konusu. AKP’nin kendisi toplum mühendisliği yapmaya çalışıyor. Yani, düne kadar 28 Şubatçıların yaptığı nesil yetiştirme, toplumu kalıba sokma, topluma şekil verme çabalarını bugün AKP Hükümeti yapıyor. Dolayısıyla, AKP Hükümeti demokrasi mücadelesinin önünde başlıca bir engel haline gelmiştir. HDK de burada kendi demokrasi programı doğrultusunda herhangi bir egemen güçle yan yana durmaksızın emek, ekoloji, kadın, gençlik ve demokrasiyi kazanmak başlıkları altında kendi programı doğrultusunda yer almaktadır ve giderek daha etkili bir şekilde yer almaya devam edecektir” dedi.

“Buradaki topluluğun fikri ile HDK’nın fikriyatı uyumludur” diyen HDK Yürütme Kurulu Üyesi Alp Altınörs “HDK, bugün, geleceğe dönük büyük bir dinamiğin ortaya çıktığını düşünüyor. Yüzeysel bakanlara ilk anda tepkisel bir hareket gibi gelebilir ama aslında çok daha derinde Türkiye tarihinde görülmedik ölçüde bir halk hareketi söz konusudur. Yıllardır ırkçılıkla, şovenizmle zehirlenmiş devletçi kültürle tekçi kültürle zehirlenmiş bir halk zincirlerini kırıyor, silkiniyor, ayağa kalkıyor” dedi.

‘HDK İÇİN MUAZZAM BİR İMKAN’

Gelişmelerin HDK için muazzam bir imkan yarattığına dikkat çekin Altınörs, “Bugüne kadar demokrasi mücadelesi tek ayak üzerinde yürüdü, Kürt halkının büyük bir demokrasi mücadelesi vardır ama Batı’da buna denk gelen bir demokrasi mücadelesi yoktu. Şimdi ise demokrasi mücadelesi artık iki ayağı üzerinde yürüyebilir ve Batı’da yükselen bu dinamikle doğuda yükselen Kürt halk mücadelesi birleştiği zaman bu ülkede gerçekten her türlü gerici ırkçı faşist barikatı önüne katıp kovalayabilecek, yıkabilecek bir sele dönüşecektir” diye konuştu.

Müzakere sürecine dikkat çeken Altınörs, şöyle konuştu: “Şu meydanda toplanan yüz binlerin, milyonların barış mücadelesine dahil olduğunu düşünün. İşte bizim asıl önemsediğimiz toplumsal müzakere dediğimiz olay; halkla müzakeredir, halkı ikna etmektir. Bunun için bütün HDK’lıların buraya gelmesi ve tüm halk kitleleriyle -kendi yerellerinde de- demokrasiyi, barışı, özgürlüğü tartışması gerekir. Burası bir etkileşim meydanıdır. Sırtında Türk bayrağı olan ile sırtında BDP bayrağı olan insanlar omuz omuza halaylara tutuşabiliyor. İnsanlar birbiriyle özgürce, aracısız bir şekilde, araya devlet girmeden konuşabiliyor. Tabi ki yer yer gerilimler oluyor ama bunda çok büyütecek bir şey yok. Buradaki kitlenin ezici çoğunluğu solduyu ve etkileşim ortamından son derece hoşnut. Halklar ilk kez aracısız bir şekilde yan yana geliyor. Bu da, bir isyan ve başkaldırı ikliminde oluyor.”

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 13 Haziran 2013, Perşembe 11:56
Kategoriler: Güncel