Öcalan: Süreç tek taraflı yürütülmez

Öcalan: Süreç tek taraflı yürütülmez

PKK Lideri Abdullah Öcalan, ikinci aşamanın başladığını ancak çok fazla gelişme yaşanmadığına dikkat çekti, “Bu süreç tek taraflı yürütülmez. Bir an önce adım atılmalıdır” dedi. Öcalan Lice saldırısının da bir an önce aydınlatılmasını istedi.

Abdullah Öcalan açıklama
Abdullah Öcalan açıklama

İSTANBUL- İmralı Adası’na giderek kardeşi PKK Lideri Abdullah Öcalan’a görüşen Mehmet Öcalan, görüşmenin ayrıntılarını DİHA’ya anlattı.

Öcalan’ın ağzında, burnunda ve boğazında yanmalardan kaynaklı olarak sağlık sorunları yaşadığını aktaran Mehmet Öcalan, fiziki olarak da Öcalan’ın bu durumdan olumsuz etkilendiği söyledi.

Öcalan sağlık durumuyla ilgili olarak, “Hem ağzımda ufak ufak yaracıklar oluşuyor hem de burun ve boğazımda yanmalar oluyor. Biber sürülmüşcesine yanmalar oluyor. Bu yanmalar süreklidir. Belki günde yüz defa gözlerimi siliyorum. Sürekli olarak gözlerimde yanma ve gözyaşı var. Bunun için bağımsız bir doktor heyetinin gelmesi faydalı olabilir” dedi.

Lice’de karakol yapımını protesto eden halka ateş açılmasını da değerlendiren Abdullah Öcalan şunları söyledi: “Bu sağlıklı bir gidişat değildir. Lice’de bir genç bunu herkes de gördü ve biliyor ki; arkadan vurularak öldürüyor. Medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla böyle. Diyarbakır Tabip Odası’nın hazırladığı rapor da bu yöndeymiş. Yine 2’si ağır olmak üzere 10 insan da orada yaralanıyor. Buradan yaşamını yitiren Medeni Yıldırım adlı gencin ailesine başsağlığı diliyorum. Hastanelerde bulunan yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu gidişat çok parlak bir gidişat değildir. Bir an önce doğruların pratiğe sokulması gerekmektedir. Lice için hükümet üzerine düşeni yapmalı, olayı araştırmalı. Bunun araştırılması ve bir an önce aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Bunu bekliyoruz.”

‘Süreç götürülecekse bu koşullar değişmeli’

Öcalan, çözüm sürecine ilişkin olarak şunları söyledi:
“Ben 4 duvar arasındayım. Konumumu da görüyorsunuz. Bu şartlar içinde yapacağım bu kadardır. Elimden geleni de yapıyorum. İletişimi kiminle kuracağım. Bunu devlet de biliyor, hükümet de biliyor. Aileler ve avukatlar yasal hakları olarak buraya gelmedirler. Bu şartlarda ancak bu kadar şey yapabilirim. Elimden geleni yapıyorum. Birinci aşama benim için 1 Haziran’da tamamlanmıştır. Başkaları için bitmemişse de birinci aşama benim açımdan bitmiştir. İkinci aşamaya da başlamak üzereyiz, ama fazla gelişmeler olamıyor. Bu süreç tek taraflı da yürütülmez. Belki bundan sonraki bir hafta ya da iki hafta içerisinde BDP heyetinin buraya gelme ihtimali yüksektir. Onlarla tartışacağız değerlendireceğiz. Bu süreç götürülecekse bu koşulların değiştirilmesi gerekiyor. Herkesle iletişim kurulabilmeli. Bu süreç böyle bir süreçtir. Yani sadece ayda bir heyetin buraya gelip gitmesi ile olmaz. Benim açımdan birinci aşama bitmiştir. İkinci aşamaya geçiş noktasında zaten her şey malumdur, herkes görüyor. Süreç tek taraflı da götürülmez” ifadelerini kullandığını aktardı.

‘Türkiye’deki aydınlar sürece katkı sunmalı’

Kürt Halk Önderi Öcalan, görüşmede Kürtlerin de Türklerin de Türkiye’deki tüm halkların da süreçle ilgili sorumluluk alması gerektiğini ifade etti. Öcalan, “Eğer bir süreç gelişecekse herkes katkı sunmalıdır. Süreç tek taraflı yürümez. Türkiye’deki aydınlar da sürece katkı sunmalıdır. Altyapı oluşturulmadan süreç yürüyemez. Altyapı çok sağlam olmalıdır ki, süreç yürüsün. Altyapı yapılmadan oyalama taktiklerle sürecin başarıya ulaşması mümkün değildir. Elimizden gelen katkıyı yapacağız. Yani benim gibi 4 duvar arasında olan bir insanın süreci tek taraflı yürütmesi olmaz. Herkes sürece katkı sunmalıdır” dedi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Temmuz 2013, Salı 14:43
Kategoriler: Haberler, Politika