DTK: Doktor heyeti oluşturmaya hazırız

DTK: Doktor heyeti oluşturmaya hazırız

DTK Sağlık Meclisi, “Öcalan’ın kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi için bağımsız bir uzman doktorlar heyetini oluşturmaya hazırız” dedi.

DTK: Doktor heyeti oluşturmaya hazırız
DTK: Doktor heyeti oluşturmaya hazırız

DİYARBAKIR- DTK Sağlık Meclisi, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuyla ilgili açıklamada bulundu.

Tecrit nedeniyle Öcalan’ın sağlık durumunun kötüye giderek ciddi bir hal aldığını belirten DTK, AKP ve Sağlık Bakanlığı’nın adım atmamasının kaygı verici olduğunu ifade etti. DTK, “Sn Öcalan’ın kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi için bağımsız bir uzman Doktorlar heyetini oluşturmaya hazırız” dedi.

‘Uzman doktorlar heyetini oluşturmaya hazırız’

DTK, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinin, barış ve müzakere sürecinin devam etmesi ve başarıya ulaşması bakımından önemli olduğunu vurguladı.

“Tıbbı-Etik değerler ve evrensel hukuk normları tutuklu ve hükümlülerin sağlığından ve diğer haklarından hükümet ve devletleri sorumlu kılmaktadır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Cezaevi ve uzun süreli ağırlaştırılmış tecrit koşullarında tutulan Sn. Öcalan’ın sağlık durumunun kötüleşerek ciddi boyutlara ulaştığı ve uzman doktorlardan oluşan bağımsız bir heyet tarafından muayene edilmek istediği ifade edilmiştir. Ancak hükümet ve ilgili bakanlık tarafından bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmamış olması ve pratik adım atılmaması kaygı uyandırmıştır.

Kürt Halk önderi Sn. Öcalan’ın Kürt sorunun barışçıl demokratik çözümü ve barış-müzakere sürecindeki rolü nedeniyle sağlığı tüm kamuoyu tarafından ilgi ile takip edilmektedir.

Demokratik Toplum Kongresi Sağlık Meclisi olarak Sn Öcalan’ın kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi için bağımsız bir uzman Doktorlar heyetini oluşturmaya hazır olduğumuzu belirtir, başta ilgili bakanlık olmak üzere hükümet ve tüm kamuoyunu Sn. Öcalan’ın sağlığı noktasında duyarlı olmaya çağırıyoruz.”(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Temmuz 2013, Pazar 14:47
Kategoriler: Haberler, Politika