Türkiye: Tutukluluk süresi aşırı uzun

Türkiye: Tutukluluk süresi aşırı uzun

Atılım gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Şenoğlu ve gazetenin yazarı Bayram Namaz’ın uzun tutukluluk süreleri için AİHM’de açılan davada, devlet 6 yıl tutukluluk süresinin aşırı uzun olduğunu kabul eden bir deklarasyon gönderdi.

Türkiye: Tutukluluk süresi aşırı uzun
Türkiye: Tutukluluk süresi aşırı uzun

ANKARA- “MLKP üyesi oldukları” iddiasıyla 2006’da tutuklanan sosyalistler, uzun tutukluluk süresiyle ilgili başvuruları üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açılan davada, hükümetin mahkemeye “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, bu tek taraflı deklarasyon ile, başvuranın tutukluluk süresinin, Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi’nin 5/3. maddesi anlamında aşırı uzun olduğunu kabul ettiğini bildirmek ister” şeklinde bir deklarasyon gönderdiği ortaya çıktı.

Deklarasyonda ayrıca, tutuklunun itiraz hakkının da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi standardına uygun olmadığı kabul edildi. Hükümet, iki şikayetçiye 4 bin 950’şer Euro tazminat ve 500 Euro mahkeme gideri ödemeyi kabul ederek, davanın kayıttan düşürülmesini istedi.

Mahkeme, 6 Eylül 2012’de tahliye edilen Sedat Şenoğlu açısından deklarasyonu kabul etti. AİHM, Bayram Namaz ile ilgili ise halen tutuklu bulunması nedeniyle yargılamaya devam ederek ihlal kararı verdi. Kararda, Namaz’ın yaklaşık 6.5 yıldır tutuklu olduğu anımsatıldı ve 6 bin 600 Euro manevi tazminat ödenmesine hükmedildi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Temmuz 2013, Pazartesi 19:54
Kategoriler: Haberler, Politika