‘Hepimiz direnişçi, hepimiz ESP’liyiz’

‘Hepimiz direnişçi, hepimiz ESP’liyiz’

“Gözaltıları protesto ediyoruz, diz çökmedik, çökmeyeceğiz” diyen HDK Ankara Meclisi, akşam saatlerinde Kızılay’da zincir oluşturdu.

ANKARA- Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri, “Hepimiz direnişçi, hepimiz ESP’liyiz” pankartı açıp, gözaltındaki ESP’lilerin fotoğraflarından oluşan dövizleri taşıyarak Kızılay’da zincir oluşturdu ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması ve zincirli oturma eylemi sırasında sık sık, “Hepimiz direnişçiyiz, hepimiz ESP’liyiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha bailangıç mücadeleye devam”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları haykırıldı.

‘Devlet katliamı dahi göze alarak şiddet uyguluyor’

HDK Ankara Meclisi adına açıklamayı okuyan Harun Çakmak, 29 Temmuz günü ESP’ye dönük polis operasyonunu hatırlatarak, “AKP hükümeti Gezi direnişi ile başlayan halk ayaklanmasından duyduğu korku ve panikle kendi karşısında gördüğü herkese saldırıyor. Polis ve asker gücüyle, copuyla tomasıyla, gazıyla, plastik ve gerçek mermisiyle, gerçek anlamda düşman kuvvetleri gibi gördüğü kim varsa orantısız değil ölümleri ve katliamı dahi göze alarak tam bir devlet şiddeti uyguluyor” dedi.

“Taksim-Amed, Gezi-Lice köprüsü de oluşmaya başlayınca, hükümetin iradesiyle ve yargı kanalıyla sosyalistlere yönelik bir cadı avı başlatıldı” diyen Çakmak sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de gerçek bir adalet ve hukuk sistemi yok, olan hali de ezilenlerden, mağdurlardan, sömürülenlerden yana işlemiyor. Kürtleri, sosyalistleri, komünistleri, gençleri, emekçileri, kadınları, Alevileri, cinsel kimlikleri nedeniyle ötekileştirilenleri korumadığı gibi; cinayet işleyen devlet şebekelerini, ödenekli katilleri, işkencecileri, polis, asker, memurlar başta olmak üzere tecavüzcüleri büyük bir gayretle koruyor ve hatta ödüllendiriyor.”

‘Diz çökmedik, çökmeyeceğiz’

Mahkemelerin sadece devrimcileri ve yurtseverleri yargılar hale geldiğini kaydeden Çakamk, “Milyonlarca insanan sokaklara çıkmasının diyeti devrimcilere ödetilmek isteniyor. Milyonların direnişi ile devrimci ve yurtsever hareketin arasına barikatlar konulmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Çakmak diz çökmediklerini ve çökmeyeceklerini kaydederek, “Kürt halkına saldırdığınızda Kürt, Alevilere saldırdığınızda Alevi, sosyalistlere saldırdığınızda sosyalist, ESP ye saldırdığınızda ESP li olacağız. Milyonları zindanlara atamazsınız” dedi. Çakmak gözaltındaki yoldaşlarının ve Gezi direnişçilerinin serbest bırakılmasını talep etti.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Ağustos 2013, Perşembe 1:36
Kategoriler: Haberler, Politika