Emperyalistler savaş için kolları sıvadı

Emperyalistler savaş için kolları sıvadı

ABD’nin başını çektiği emperyalist ülkeler Suriye’ye yapılması planlanan askeri müdahale için yarış içerisinde. İsrail taraf olmayacağını, ancak destek vereceğini söyledi. Fransa ise operasyona destek vermeye hazır olduğunu açıkladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Obama’nın görüşmelerinin sürdüğü ve son kararın henüz verilmediği belirtildi.

Emperyalistler savaş için kolları sıvadı
Emperyalistler savaş için kolları sıvadı

HABER MERKEZİ- Suriye’de kimyasal silah kullanılmasının ardından askeri operasyon seçeneğini masaya yatıran ABD ve müttefiklerinin nasıl bir plan hazırladıkları az da olsa belli oldu.
Washington Post gazetesi, Suriye’ye yönelik askeri harekatın süre ve kapsamının sınırlı tutulacağını belirtti.
İsrail ise savaşta kimsenin tarafında olmadıklarını ancak saldırıya maruz kalmaları halinde cevap vereceklerini belirtti.

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Suriye’deki savaşta taraf olmadıklarını ancak İsrail’i hedef alan her türlü saldırıya güçlü bir cevap vereceklerini’ açıkladı.

Hava ve denizden operasyon

Operasyona ilişkin bilgiler veren Washington Post gazetesi operasyonunun iki günden fazla sürmeyecek şekilde planlandığını yazdı. Habere göre, Suriye’deki hedefler, denizden fırlatılacak Cruise füzeleriyle vurulacak. ABD’nin Akdeniz’de Suriye’ye yakın noktada 4 savaş gemisi bulunuyor.

Askeri harekatta uzun menzilli bombardıman uçaklarının da kullanılması gündemde. Hava saldırılarında Şam rejiminin deniz, hava ve kara savunma sistemleri hedef alınacak.

Başkent Şam, Humus, Halep, Hama ve Lazkiye gibi kentlerde veya yakınlarında bulunan askeri tesisler de vurulacak.

Fransa:Müdahaleye hazırız

Konuyla ilgili Fransa’dan da bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı François Hollande, “ülkesinin masum Suriyelilere karşı kullanılan kimyasal silahlar için karşılık vermeye hazır olduğunu” söyledi. Hollande ayrıca Fransa’nın Suriye’ye yapılacak müdahaleye destek vereceğini de söyledi.

‘OBAMA’NIN EMRİ YETERLİ’

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, bugün yaptığı açıklamada, “askeri müdahale için hazır olduklarını ve tek gerekenin Başkan Barack Obama’nın emir vermesi olduğunu” söyledi.

Hagel, operasyonun “Suriye’de bir daha kimyasal silah kullanılmasını engellemeyi amaçladığını” savundu.

‘son karar henüz verilmedi’

Beyaz Saray’dan akşam saatlerinde bir açıklama geldi. ABD Başkanı Barack Obama’nın görüşmelerinin devam ettiği operasyonla ilgili son kararın henüz verilmediği bildirildi.

Açıklamada “Başkan Obama’nın önündeki seçenekler güç kullanımıyla sınırlı değil” ifadesi kullanıldı. Beyaz Saray Sözcüsü jay Carney, olası askeri harekatın amacının rejim değişikliği olmadığını da söyledi.

İNGİLTERE: ORTADOĞU SAVAŞI ÇIKMAMALI

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye’nin muhtemel bir kimyasal saldırısı konusunda ne yapılacağına dair kesin bir karar verilmediğini belirtti. Cameron, Suriye’ye yapılacak operasyonun sınırlı olması gerektiğini, savaşın tüm Ortadoğu’ya yayılmaması gerektiğini kaydetti.

İNGİLTERE’DE DESTEKLİYOR

İngiliz Independent gazetesi ise, Şam rejiminin vurulması için bastıran İngiltere’nin, harekata Tomahawk ve Tornado füzeleriyle donatılmış denizaltılarıyla destek vereceğini yazdı.

Gazeteye göre, askeri müdahaleden yana olan Fransa da Charles de Gaulle uçak gemisi ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) savaş uçaklarıyla harekata katılacak.

Suriye’ye müdahale ihtimali değerlendirilirken, Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki İngiliz üssünde hareketlilik dikkat çekiyor. Üsse inen askeri uçak sayısında artış olduğu bildirildi.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin savaş ve kargo uçakları Ada’nın güneyindeki “Ağro-tur” üssüne gitmeye başladı. İngiltere’nin Suriye sınırına 160 kilometre mesafede bulunan hava üssüne bir nakliye uçağının indiği görüldü. Üssün, uluslararası müdahale halinde merkez olarak kullanılacağı belirtildi.

İNCİRLİK DE KULLANILABİLİR

ABD’nin başını çektiği bir hava ve deniz operasyonu başlatılması halinde, Adana’daki İncirlik üssünün de kullanılabileceği belirtildi.

Suriye’nin başkentine 400 km mesafede bulunan üssün, hava operasyonlarının yanı sıra, askeri müdahale için de uygun olduğu biliniyor. Türkiye, Gaziantep ve Adana’da ayrıca NATO’nun bataryalarını bulunduruyor.

Akdeniz’de bekleyen Amerikan savaş gemilerinin, operasyona Tomahawk ve Cruise füzeleriyle destek vermesi bekleniyor. Mezilleri 1100 km olan füzelerin, operasyon halinde öncelikli olarak Suriye’nin hava savunma sistemlerini hedef alması bekleniyor.

5. FİLO HAZIR

ABD’nin aynı zamanda Ürdün’de 300 ABD askerinin bulunduğu bir üssü bulunuyor. Suriye’ye en yakın mesafede bulunan bu üste 24 tane F-16 savaş uçağı bulunduğu iddia ediliyor.

ABD’nin Basra Körfezi’nde bulunan ve bir kasabayı dolduracak personele sahip uçak gemileri bulunan 5. Filo’su, olası operasyona yer alabilir.

İngiltere’nin ise Adriyatik denizinde 4 savaş gemisi bulunuyor ancak operasyonda rol alıp almayacakları belli değil. İtalya’nın Napoli kentindeki NATO üssünün ise uzak kalmasından dolayı kullanılması planlanmıyor. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 27 Ağustos 2013, Salı 22:54
Kategoriler: Dünya, Haberler