SKM’den 1 Eylül çağrısı

SKM’den 1 Eylül çağrısı

Sosyalist Kadın Meclisleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yazılı açıklama yaptı, “Barış ve özgürlük birleşen ellerimizle gelecek. Gezi’den Rojava’ya barış için 1 Eylül’de alanlardayız” dedi.

SKM'den 1 Eylül çağrısı
SKM’den 1 Eylül çağrısı

İSTANBUL- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), 1 Eylül Dünya Barış Günü öncesinde yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye’de 30 yıldır süren kirli savaşın acılarını başta Kürt kadınları olmak üzere tüm kadınların yaşadığına dikkat çeken SKM, “Kamile Çiğici, Muhabbet Kurt, Hanım Baran, Zeynep Avcı gibi yüzlerce kadın devletin tecavüz saldırısını yaşadı, Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol gibi onlarca çocuğumuzu kaybettik. Roboskî’de 34 kardeşimizin acılarını hala yüreğimizde taşıyoruz. Binlerce asker ailesi çocuklarını kirli savaşta kaybetti, onlarcası da şüpheli asker ölümleriyle öldürüldü. Savaşın ekonomik, sosyal, psikolojik yıkımın faturasını da, en ağır şekilde kadınlar ödedi” dedi.

 

‘Rojava devrimi boğulmak isteniyor’

Mısır, Suriye ve Rojava’daki gelişmelere dikkat çeken SKM, “Rojava devrimi boğulmak isteniyor” deniyor. Rojava’da AKP destekli çetelerin başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere sivil halka yönelik saldırılarını hatırlatan SKM, şimdi de Suriye’ye yönelik emperyalist saldırının gündemde olduğunu söyledi.

SKM açıklamasında şunları kaydetti:
“Mısır’daki, Suriye’deki katliamlar karşısında timsah gözyaşı döken AKP hükümeti; katillere, taciz ve tecavüzcülere, halklara zulmedenlere destek vermekten vazgeçmelidir. Yanlı ve ötekileştirici politikalar sonucu, yıllardır yaşananlar kadınların, halkların hafızasında yerini koruduğunu gezi eylemleri gösterdi. Rojava’ya çeteleri besleyen silahlandırıp gönderen, Gezi eylemlerinde beş gezi direnişçisini katleden, binlercesini yaralayan, kadınları taciz eden, gözaltında ve hapishanelerde çıplak arama dayatmasında bulunan polisleri ödüllendiren bu ülkenin başbakanı oldu.”

SKM, “Kürt sorunun demokratik çözümü için başlatılan müzakere süreci Suriye, Rojava, Mısır kan gölüne çevrilmişken nasıl ilerletileceği bir soru işareti olarak durmaktadır” dedi.

Kadınların müzakere sürecine katılımının çok önemli olduğunun altını çizen SKM, “Kürt ve Türkiye’li kadınların, Kürt halkının anayasal kimlik statüsü, anadilde eğitim, seçim sistemi ve politik tutsakların serbest bırakılması gibi yıllardır mücadele konusu yaptığı talepler, şimdi tavsatılarak sürece yayılmak isteniyor” diye kaydetti.

‘Halkın taleplerini gör ve adım at’

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) bir daha AKP hükümetine seslendi, “Halkın taleplerini gör ve adım at” dedi.

“Barış, adalet, eşitlik ve özgürlük birleşen ellerimizle gelecek” diyerek tüm kadınları 1 Eylül mitingine davet eden SKM, son olarak şunları kaydetti:
“Tüm kadınlara çağrımızdır. Müzakere sürecinin demokratik, onurlu bir barışla sonuçlanması için, Suriye, Rojava ve Mısırdaki çatışmaların sona ermesi, Suriye’ye emperyalist müdahalenin durması için Gezi’den aldığımız güçle, Gezi ruhu ile bulunduğumuz her alanda 1 Eylül dünya barış günü ile ilgili eylem ve etkinlilerde sesimizi yükseltelim.”(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Ağustos 2013, Cuma 18:16
Kategoriler: Haberler, Kadın