‘Mezarlığa saldıran askerlere soruşturma açılmalı’

‘Mezarlığa saldıran askerlere soruşturma açılmalı’

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, gerilla mezarlarına saldıran askerler hakkında en kısa sürede soruşturma açılmasını istedi, “Çözüm sürecini tahrip eden, provoke eden bu tür şeyler olur ancak.” dedi.

'Mezarlığa saldıran askerlere soruşturma açılmalı'
‘Mezarlığa saldıran askerlere soruşturma açılmalı’

DİYARBAKIR- BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Diyarbakır’da bulunan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah’ın düzenlediği basın toplantısının ardından DTK binasında gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Kürt Ulusal Kongresi’nin ertelenmesine ilişkin sorulan soruya yanıt veren Demirtaş, kongrenin ertelenmesi yönünde bazı uluslararası güçlerin müdahalelerinin bulunduğunu söyledi. Demirtaş, “BDP olarak kongrenin bir an önce gerçekleştirilmesini istiyoruz” dedi.

Çözüm sürecine dikkat çeken Demirtaş, hükümetin şu ana kadar çözüm sürecine denk gelecek bir adım atmadığının altını çizdi.

Demirtaş, şöyle konuştu:
“Henüz ciddi bir çalışma görmedik. Süreç, üsluba yansımadı. Yüzyıllık bir sorunu çözüyoruz hala hükümetin üslubu ve söylemi değişmedi. Burada bile sözde, söylemde bir kardeşleşmeden bahsedemeyiz. Hala bir egemen, baskıcı dil ve üslup kullanılıyor. Kürt halkını ve siyasi iradesini halen küçük ve hor görme gibi bir anlayış var. Kürtler bunu kabul etmez.”

Gerilla mezarlarına yönelik saldırılara dikkat çeken BDP Eş Başkanı Demirtaş, “Cenazelerin birinin de alınıp götürüldüğü söyleniyor. Çözüm sürecini tahrip eden provoke eden bu tür şeyler olur ancak. Dünyanın hiç bir yerinde mezarlara yönelik saldırı ahlaki olarak bugüne kadar kabul görmedi. İnsanlık tarihi boyunca bu böyle oldu. Evlatlarının mezarlarını tahrip etmek, o halkın isyan etmesi için yeterli bir gerekçedir. Bırakın süreci falan” diye konuştu.

Hükümetin mezarları tahrip edenler hakkında soruşturma açması gerektiğini kaydeden Demirtaş, “Örneğin, Mardin Valiliği, İçişleri Bakanı gidip bu mezarları tahrip eden askerlerin haklarında soruşturma açacaklar.’Ortada bir suç var yanlış yaptınız’ denilecek. İzleyeceğiz. Bunlar sürecin akıbetini belirleyecek şeylerdir” dedi.

Partililere ve halka seslenen Demirtaş, “Mezarlar kutsaldır. Mezarlıkları kıranın gerekirse siz de kafalarını kırın. Bir kez daha kimin mezarı olursa olsun herhangi bir saldırı olursa partimiz, halkımız en duyarlı tavrı göstersin. Bunun süreçle alakası yoktur” diye konuştu.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 5 Eylül 2013, Perşembe 0:27
Kategoriler: Haberler, Politika