Hrant Dink ödülleri sahiplerini buldu

Hrant Dink ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası Hrant Dink Ödülü 5. kez sahiplerini bulurken, bu yıl ödüller Cumartesi Anneleri ve Bosna Savaşı’ndaki hak ihlallerini dünyaya duyuran Natasa Kandic’e verildi.

İSTANBUL- Uluslararası Hrant Dink Ödülü, Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleşen tören ile sahiplerini buldu.

Olgun Şimşek’in sunuculuğunu yaptığı gece, Hayko Cepkin’in performansı ile başladı. Ödül komitesi adına konuşan Ayşe Kadıoğlu, her yıl olduğu gibi bu yıl da, ödül sahiplerinin, 15 Nisan tarihine kadar gösterilmiş olan adaylar arasından, uluslararası jüri tarafından iki turlu bir seçimle belirlendiğini kaydetti ve bu seneki ödül sahiplerinin ortak noktalarının hatırlamak, yüzleşmek ve barış için mücadele etmek cesaretini göstermeleri olduğuna dikkat çekti.

Boğaziçi Caz Korosu, Türkçe ve İngilizce şarkıların yanı sıra, Gomidas’ın Ermenice “Yel, Yel” parçasını seslendirdi.

Ödül sahiplerinin açıklanmasından önce, “Işıklar” başlığı altında Dünya’da ve Türkiye’de attıkları önemli adımlarla geleceğe dair umudu çoğaltan kişi ve kurumların selamlandığı bir video gösterildi. “Işıklar” arasında Çeçenistan’da Çeçen – Rus savaşlarında, her iki taraftan yaralılara tıbbi müdahalede bulunan cerrah Khassan Baiev, Paraguay’daki Geri Dönüşüm Orkestrası, Ermenistan’daki ‘Ordunun Gerçek Yüzü’ (Army in Reality – Panagn İraganum), Tanrının Direniş Ordusu’nun yaptığı mezalim hakkında dünyayı bilgilendiren, Amerika ‘daki Görünmez Çocuklar Derneği ve Türkiye’den Emek Bizim, İstanbul Bizim Platformu, Engellerin Ötesinde Derneği tarafından kurulan Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Haydarpaşa Dayanışması Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Taksim Platformu, Gezi Parkı Kütüphanesi, Gezi Parkı’ndaki gönüllü doktorlar ve Gezi Direnişi’nin yedinci gününde, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Gümüşsuyu’nun duvarlarındaki homofobik ve cinsiyetçi sloganları kapamak ve değiştirmek üzere bir araya gelen kadınlar yer aldı.

Ödülün bu yılki jürisinde Timothy Garton Ash, İsmail Beşikçi, Rakel Dink, Costa Gavras, Nilüfer Göle, Alexander Iskandaryan, Etyen Mahçupyan ve Uluslararası “Memorial” Topluluğu bulunuyor. 2013 yılı ödül sahipleri, gecenin sonunda açıklandı. Türkiye’den 2013 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi Cumartesi Anneleri / İnsanları’na ödülünü, jüri üyeleri Rakel Dink ve Uluslararası “Memorial” Topluluğu’nu temsil eden Alexander Cherkasov verdi. Ödülü Cumartesi Anneleri / İnsanları adına Hanım Tosun, İkbal Eren ve Emine Ocak aldı. Cumartesi Annelerinden Hanım Tosun, “Keşke bu ödülü almamıza hiç gerek olmasa, keşke yakınlarımız yanımızda olasydı.” ifadelerini kullandı.

2013 Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nun diğer kazananı Natasa Kandic’e ödülünü İsmail Beşikçi ve Ali Bayramoğlu sundu. Kendisini diyalog, barış ve empati temelinde Türkler ve Ermeniler arasındaki ilişkileri geliştirmeye adamış; ayrımcılık, ırkçılık ve şiddetten arınmış bir dünya için çalışmış olan Hrant Dink adına verilen ödülü almaktan onur duyduğunu söyleyen Natasa Kandic, ödül ile savaşlarda doğru yaşananlar ve geçiş dönemlerinde bireylerin sorumluluklarını ilişkilendirdiğini belirtti. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 16 Eylül 2013, Pazartesi 15:33
Kategoriler: Haberler, Politika