MLKP’li Tosun İstanbul’a uğurlandı

MLKP’li Tosun İstanbul’a uğurlandı

Serêkanîyê de şehit düşen MLKP savaşçısı Sekan Tosun, Diyarbakır’da yapılan törenin ardından İstanbul’a uğurlandı. Tosun, yarın Gazi Mahallesi’nde yapılacak yürüyüşün ardından sonsuzluğa uğurlanacak.

DİYARBAKIR- Serêkaniyê’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren MLKP’li Serkan Tosun’un cenazesini Diyarbakır’da yapılan anma töreninin ardından İstanbul’a uğurlandı.

Tosun’un cenazesi Urfa Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsinin ardından BDP Hilvan İlçe Başkanı Mehmet Ali Suğuk ve İlçe yöneticileri, Siverek İlçe Başkanı İbrahim Ayyıldız ve ilçe yöneticileri, Kayapınar İlçe Başkan Yardımcısı Zeki Bağcık Hilvan ve Siverek MEYA-DER üyelerinin de eşlik ettiği konvoyla Diyarbakır’a getirildi.

Diyarbakır’ın girişinde Cenaze konvoyunu MEYA-DER ve BDP üyeleri karşıladı. Polisin engellemelerine rağmen cenaze Yeni Mahalle mezarlığına getirildi. Yeni Mahalle mezarlığında düzenlenen törene BDP Diyarbakır il yöneticileri, BDP Kayapınar İlçe Başkan Yardımcısı Zeki Bağcık, Hilvan ve Siverek ilçe başkan ve yöneticileri, ESP Diyarbakır İl Örgütü Başkanı Ramazan Karakaya ve il yöneticileri, ÖTSP Temsilcisi Münevver İltemur, Partizan ve MEYA-DER katıldı.

Saygı duruşunun ardından ESP üyesi Hayati Yıldız bir konuşma yaptı. Tosun’a sahip çıkan herkese teşekkür eden Yıldız, Tosun’un annesinin rahatsızlığından dolayı onu almaya gelemediğini söyledi, “Ama biz biliyoruz ki buradaki analar onun yokluğunu aratmayacaklar” dedi.

Yıldız, MLKP savaşçısı Serkan Tosun’un (Mazlum), Rojava devrimini savunmak için gittiği Rojava’da yaşanan çatışmada ölümsüleştiğini hatırlattı.

Yıldız’ın ardından söz alan MEYA-DER Başkanı Leyla Ayaz, “Rojava’da bir savaş var Serkan arkadaşta YPG saflarına katılarak savaşmış ve yaşamını yitirmiştir. Bu yüzden Kürtlerin, Türklerin kısacası halklarımızın başı sağ olsun diyorum” dedi.

Gerilla annesi Emine Özbek, oğlunu savaşta yitirdiğini söyledi, “Annesi yok sanmayın bende onun annesiyim” dedi. Oğlunu yitirdiğinde ağlamadığını söyleyen Özbek, “Çünkü şehitlerin arkasından ağlanılmaz. Onun için ailesine ve annesine şehidimizin arkasından ağlamamaları gerektiğini belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

‘Serkanlar ölmeyecek ölmez de’

ESP Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karakaya da MLKP’li Serkan Tosun’un halkların çektiği acıları çok iyi bildiğini söyledi. Karakaya, sosyalistlerin, komünistlerin ne yapması gerektiğini iyi bildiği için Rojava devrimine katıldığını ifade etti.

Karakaya şunları söyledi: “Serkan yoldaşın ideallerinden biri yanı başında savaşan Rojava halkının mücadelesini yaşamak ve büyütmekti. Bu bilinçle Ortadoğu halklarının mücadelesiyle, ezilenlerin mücadelesini birleştirmek onun temel göreviydi. Ve bu bilinçle Ortadoğu’da ki ezilen halkların mücadelesini sahiplenerek, kendi halkının yanında yer alarak, çarpışarak ölümsüzleşti. Serkan yoldaşın bıraktığı bayrağı buradan bizler devralarak devam edeceğiz. Ve biz şunu çok iyi biliyoruz; Serkanlar ölmeyecek, ölmez de…”

‘Serkan’ın tutumu bir özeleştiri’

ÖTSP Temsilcisi Münevver İltemur, Serkan Tosun’un MLKP’nin Rojava’da ki ilk şehidi olduğunu ve bunun bir tarih olduğunu ifade etti. İltemur, “Serkan yoldaşın şahadeti bizim için 2 yıldır Rojava’daki katliamlara karşı bir özeleştiridir. Emperyalistler Ortadoğu’da katliamlar yapıyor, bu bizim yüreğimizi yakıyor ama öfkemizi büyütüyor. Bir avuç sömürgeciye karşı topraklarımızda şehit düşüyoruz. Halklar bunları görüyor” diye konuştu. İltemur, Rojava devriminin bir umut olduğunu ve kimsenin bu umudu kırmasına izin vermeyecekleri dile getirdi.

Serkan Tosun’un dayısı Saim Balgaş, “Serkan sadece bizim şehidimiz değil, hepimizin şehididir. Serkan gibi yoldaşlarımızı mücadelelerini yükselterek yaşatabiliriz. Onun için mücadeleye devam devam devam diyorum” diye konuştu.

Anmada, sık sık “Serkan Yoldaş ölümsüzdür”, “Diren Rojava MLKP seninle”, “Şehid Namirin”, Bijî berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

Törenin ardından Serkan Tosun’un cenazesi alkış ve zılgıtlar eşliğinde İstanbul’a uğurlanmak üzere Diyarbakır Havaalanı’na götürüldü.

Serkan Tosun, İstanbul Atatürk Havaalima’nından alınarak Gazi Mahallesi Cemevi’ne getirilecek. Yarın saat 14.00’da Eski Karakol Durağı’ndan Gazi Mezarlığı’na yapılacak yürüyüşün ardından sonsuzluğa uğurlanacak. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Eylül 2013, Çarşamba 1:46
Kategoriler: Haberler, Politika