45 avukata ‘Gezi’ soruşturması

45 avukata ‘Gezi’ soruşturması

Aralarında ÇHD yöneticilerinin de olduğu 45’i aşkın avukat hakkında Gezi eylemleri nedeniyle soruşturma başlatıldı. Avukatlar hakkında zorla getirilme kararı verildi.

45 avukata 'Gezi' soruşturması
45 avukata ‘Gezi’ soruşturması

İSTANBUL- Aralarında ÇHD üyelerinin de bulunduğu 45 avukat hakkında Gezi direnişi nedeniyle soruşturma açıldı.

Avukatlar, Gezi direnişi sırasında polis saldırılarına ve gözaltılara karşı İstanbul Barosu önünde basın açıklaması yapmış, ardından da İstiklal Caddesi’nde “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri anayasal bir haktır” başlıklı bildirilerin dağıtımını yapmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, aralarında ÇHD yöneticilerin de olduğu 45’i aşkın avukat hakkında soruşturma başlatıldı.

ETHA’ya bilgi veren ÇHD eski yöneticisi Efkan Bolaç, savcılığın soruşturmanın gizli yürütülmesini talep ettiğini ancak mahkemenin bu talebi reddettiğini söyledi.

Avukat Efkan Bolaç, twitter hesabından ise şu açıklamayı yaptı: “Eczacılara neden solüsyon verdin, doktora neden tedavi ettin soruşturmasının yanında avukatlara da neden savundun soruşturması var. Ama gizli. Gezi sürecinde ÇHD’nin tutumuna ilişkin olarak başlatılmış bir soruşturma bulunmaktadır. Avukatlar hakkında zorla getirme kararı verildi.

Gezi süreci ile ilgili 45 avukata ve ayrıca ÇHD’ye yönelik bir soruşturma bulunmaktadır. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri anayasal bir hak diyerek bildiri dağıtan ÇHD yöneticilerine nasıl bu hakkı hatırlatırsın soruşturması açıldı. Hakkını arayan, kendini hak arama müessesi olan Adliye’de şüpheli olarak buluyorsa sistemde bir sorun var demektir.” (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 26 Eylül 2013, Perşembe 18:02
Kategoriler: Haberler, Politika