DÜÖ-DER: Baskılar bizi yıldıramaz

DÜÖ-DER: Baskılar bizi yıldıramaz

DÜÖ-DER, polisin stantlarına saldırısını ve öğrencileri gözaltına almasını basın açıklaması yaparak protesto etti.

DİYARBAKIR – Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği (DÜÖ-DER) üyeleri, kampüste açılan stantlara yönelik polisin tavrını protesto etmek için Veterinerlik Fakültesi önünde açıklama yaptı.

DÜÖ-DER adına açıklama yapan Hasan Doğan, polisin açılan stantlara müdahale etmesinin etik olmadığını belirterek, “Polis stant açan öğrencilere ‘ücretsiz işçi çalıştırılıyor’ iddiasında bulunarak komik bahanelerle stantları kapattırmaya çalışıyor” dedi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde stant açılışında halay çeken öğrencilerin gözaltına alındığını hatırlatan Doğan, “Polis ne kadar rektörle işbirliği içinde olursa olsun, sözleşmeler imzalarsa imzalasın, bizler yurtsever demokrat öğrenciler olarak hiçbir baskının bizi yıldırmayacağını belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

Sık sık “Katil polis üniversiteden defol”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının atıldığı açıklamanın ardından, öğrenciler türküler eşliğinde halay çekti.

‘Otobüsün önü kesildi’

Öte yandan toplu taşıma aracına binerek üniversiteden ayrılmak isteyen öğrencilerin içinde bulunduğu otobüs, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünde polisler tarafından durduruldu. Öğrenciler, otobüsten indirilerek kimlik kontrolü yapıldı. Polisin tutumu slogan ve alkışlarla protesto edildi.

Açıklama ve etkinlik boyunca polisin çok sayıda kamera ile kayıt tutması ve üniversite içerisine zırhlı araç ve TOMA’lar ile yığınak yapması dikkat çekti. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 26 Eylül 2013, Perşembe 18:14
Kategoriler: Gençlik, Haberler