‘TMK değişikliğinin olmaması büyük eksiklik’

‘TMK değişikliğinin olmaması büyük eksiklik’

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Erdoğan’ın dün açıkladığı pakette, KCK tutuklularının yargılanmasına ilişkin TMK’da herhangi bir değişikliğin yapılmamasını en büyük eksiklik olarak değerlendirdi.

'TMK değişikliğinin olmaması büyük eksiklik'
‘TMK değişikliğinin olmaması büyük eksiklik’

DİYARBAKIR- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Başbakan Erdoğan’ın dün açıkladığı “demokrasi paketi”ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pakettin çok ciddi bir reform niteliğinde olmadığına dikkat çeken Elçi, ancak paketi, demokratikleşme yolunda atılan mütevazi bir adım olarak gördüklerini ifade etti. Elçi, demokratikleşme paketinin toplumun ihtiyaçlarına ve beklentilerine tam olarak cevap vermediğini dile getirdi.

Pakette en temel eksikliğin yıllardır süren KCK yargılamalarıyla ilgili bir düzenlemenin öngörülmemesi olduğunu kaydeden Elçi, şunları ifade etti: “Ne Terörle Mücadele Yasası’nda ne de Türk Ceza Kanunu Yasası’nda, özellikle silahlı örgüt suçuna ilişkin herhangi bir düzenleme yer almamıştır. Sayın Başbakan, açıklamalarında sık sık siyasetin hak arama yolunun bir araç olmasına bağlı olarak adım atmaya devam edeceklerini ifade etmiştir. Biz bu ifadeden şunu anlıyoruz. Silahsızlanmaya paralel bir biçimde ekstra adımlar atacağız. Bunu yanlış bir anlayış olduğunu ifade etmek isterim. Silahlar yerine siyasetin öne çıkması, şiddetin yerine fikirlerin öne çıkması son derece önemlidir ve desteklediğimiz bir durumdur. Ancak şiddetin sona erdireceği silahsızlanma sürecini geliştirici, dönüştürücü nitelikte bazı yasal adımların atılması gerekiyor. Bu sürece yani Kürt meselesinde şiddet ve silahtan ve pratik sürece evrilmeyi garanti altına alacak bazı yasal düzenlemelerin yapılması ciddi bir ihtiyaçtır. Ne yazık ki bu tasarıda bu pakette buna ilişkin bir düzenleme öngörülmüyor.”

Hükümetin açıklanan paketle çözüm sürecini geliştirerek silahı ve şiddeti Türkiye’nin gündeminden çıkarma gibi bir hazırlık içinde olmadığını kaydeden Elçi, “Silahlı güçler bir ateşkes ilanı yoluna gitmişlerdir. Belli bir ölçüde geri çekilmişlerdir, dolayısıyla silahsızlanma süreci önemli bir mesafe kat etmiştir. Ama bu süreci nihayete ulaştıracak ve silahlı militanların demokratik ortama demokratik sisteme katılmalarının önünde hala bir dizi engel var. Şimdi bir yasal düzenleme olmadan bir yasal alt yapı hazırlanmadan yani bunun adı mutlaka bir af olması gerekmiyor ama en azından bu pakette bunun işaretleri olabilirdi. Bunun bir kapısı aralanabilirdi” dedi.(ETHA)

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Ekim 2013, Salı 20:37
Kategoriler: Güncel, Haberler