Brüksel’de açlık grevi devam ediyor

Brüksel’de açlık grevi devam ediyor

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı’na atanan Sedat Selim Ay’dan 1990’lı yıllarda işkence gören mağdurların Brüksel’de başlattığı açlık grevi devam ediyor. SS Ay’ın görevden alınıp yargılanmasını isteyen işkence mağdurları, açlık grevini 7 Ekim’e kadar sürdürecek.

BRÜKSEL- İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı görevine getirilen Sedat Selim Ay’ın işkencesine maruz kalan işkence mağdurlarının, 30 Eylül gününde Brüksel’de başlattıkları açlık grevi yoğun ilgiyle devam ediyor.

AvEG-Kon üyesi Belçika Göçmenler Kolektifi (BGK)’ya bağlı Halk Evi lokalinde eylemini sürdüren 6 açlık grevi eylemcisi SS Ay tarafından Etkin Haber Ajansına açılan davanın görüleceği 7 Ekim tarihine kadar eylemlerini sürdürecekler.

İşkence gördüklerini bir mektupla ETHA’ya anlatan ve bunun yayınlanmasından dolayı işkenceci SS AY tarafından dava edilen ETHA ile dayanışmak ve işkenceci Ay’ın yargılanmasının talep edildiği eylem, 30 Eylül günü yapılan basın açıklamasıyla başlatıldı. Ayşe Yumli Yeter, Suna Göl, Doğan Şahin, Düzgün Akyol, Gülten Yavuz ve Sabahat Akbaba tarafından sürdürülen açlık grevine yoğun ilgi var.

Eylem öncesinde hazırlıklar kapsamında BGK tarafından Belçika’da bulunan Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumlar, yerli ve Kürdistanlı basın-yayın kuruluşları bilgilendirilerek açlık grevinin duyurusu yapıldı.

Açlık grevi süresince her gün ziyaretlerin yapılarak dayanışmanın büyüdüğü eylem, 7 Ekim tarihinde Avrupa Parlamentosu önünde basın açıklamasıyla sona erecek.

KONGRA-GEL Başkanı Remzi Kartal ile görüşen eylemciler eylem hakkında dosya sundular. Kartal, her türlü dayanışma içinde bulunacaklarını belirtti.

Aynı zamanda Brüksel Kürt Enstitüsü Başkanı Derviş Ferho, Kürt Kadın Hareketi Temsilcisi ve Belçika Kürt Dernekleri Federasyonu (FEK-BEL) Başkanı Salih Uçar ve Aykırı Doğru sitesi editörleri Cevat-Ezgi Sinet ziyarette bulunarak ‘eylemi kendi eylemimiz olarak görüyor, dayanışma değil sahipleniyoruz’ şeklinde değerlendirdiler.

Açlık grevcileri adalet nöbetinde

Brüksel’de ETHA ile dayanışmak için açlık grevinde bulunan kadınlar, her Çarşamba günü Brüksel’de bulunan Fransa Büyükelçiliği önünde düzenlenen “adalet istiyoruz” eylemine giderek destek verdiler.

SKB bayraklarıyla katılan açlık grevcileri kadınlar, Sakinelerin eylemine sahip çıktıklarını dile getirdiler. Açlık grevine ilişkin bilgiler verdiler.

Eylemin bitiminde Demokratik Kürt Kadın Hareketi topluca açlık grevini ziyaret ederek desteklerini sundular.

Açlık grevini ziyaret eden barış annesi yaptığı konuşmada, “Bu açlık grevi bizim de açlık grevimiz. Biz diyoruz ki, bu mücadelede şehit verdik. İşkence gördük, çocuklarımızı kaybettik, sürgünlere gönderildik. Hep birlikte olmalıyız. Paket boş bir paket. KCK davası sürüyor. Göz boyamak için 3 kişi tahliye edildi”dedi.

Cumartesi annelerinin hala sokaklarda çocuklarını aradıklarını dile getiren barış annesi konuşmasını “Bu haksızlığa boyun eğmeyelim. Bu mücadele bizim mücadelemiz. Hiç bir zamanda boyun eğmeyeceğiz. Biz kendi gücümüzle kendi şehitlerimizden bu gücü almışız. Anneler olarak hiç bir zaman taviz vermeyeceğiz. Açlık grevini yürekten destekliyoruz” diyerek tamamladı.

‘Devletin işkence politikasına karşı açlık grevindeyiz’

Açlık grevine katılan işkence mağdurları, eylemlerinin gerekçelerini şöyle anlattı:

Ayşe Yumli Yeter: Eşim Süleyman Yeter 5 Mart 1999 tarihinde gözaltına alınarak katledildi. Bende 1995 ve 1996’da gözaltına alındım ve çok ağır işkencelerden geçirildim. Açlık grevine 30 Eylül’de başladık ve 7 Ekim de ETHA’ya açılan davanın mahkemesine kadar sürdüreceğiz. AKP Hükümeti değişim sloganıyla geldi ve değişim adına kırıntılarını gösterdi. AKP Hükümeti, topluma kulaklarını tıkamış durumda. İşkenceye sıfır tolerans dediler. Gezi ayaklanmasında sokakta işkenceler uygulandı. Gezi sürecine katılanlar gözaltına alınıp tutuklandı.

Gülten Yavuz: Ben 1990 tarihinde gözaltına alındığımda ev hanımıydım. Politik olarak çok bir şey bilmiyordum. Eşimden dolayı alındım. İşkencelere ben de maruz kaldım. Biz 15 gün kaldık ve 3 gün ekstra süreyle toplam 18 gün gözaltında kaldım. İfade almaya götürdüklerinde kendileri ifadeyi hazırlamışlardı zaten. Türk Devleti Sedat Selim Ay’a rütbe üstüne rütbe veriyor. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 3 Ekim 2013, Perşembe 14:09
Kategoriler: Dünya, Haberler, Politika