İşkencenin ardından soruşturma

İşkencenin ardından soruşturma

Bingöl Cezaevi’nde yaşanan firarın ardından Sincan F Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 16 tutuklu hakkında, “ince arama”ya itiraz ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Tutuklulara “sohbet” hakkı gibi sosyal hakları da kullandırılmıyor.

İşkencenin ardından soruşturma
İşkencenin ardından soruşturma

ANKARA- Bingöl Cezaevi’nde yaşanan firarın ardından Sincan F Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 16 tutuklu baskı altında.

TUHAD-FED ve BDP’den iki avukat, dün cezaevine giderek, tutuklularla görüştü.

Avukatlardan alınan bilgiye göre, firar eylemine katılan 4 tutuklu 31 Eylül Cumartesi, Bingöl Cezaevi’nde kalan 14 tutuklu da 30 Eylül Pazartesi günü Sincan F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi.

‘İnce arama’ işkencesi

Tutuklular cezaevi girişinde “ince arama” adı altında çıplak aramaya maruz kaldı. Bu duruma itiraz eden tutuklulardan 2’si gardiyanların saldırısına maruz kaldı. Şahin Biçimli ve Bilal Demirdağ, zorla yere yatırıldı, ağızları kapatıldı, tartaklandı.

Tutuklulara, “ince arama” sırasında “slogan attıkları” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Tutuklular avukatlarına, “O sırada ağzımız kapatıldığı için slogan bile atamadık” dedi. Ayrıca, cezaevindeki tüm tutuklular hakkında aynı gerekçeyle soruşturma açıldı.

BÜtün eşyaları Bingöl’de kaldı

Sürgünle Sincan F Tipi Cezaevi’ne getirilen tutukluların, bütün eşyaları Bingöl Cezaevi’nde kaldı, hücrelerinde hiçbir eşyaları bulunmuyor.

Sosyal haklar kaldırıldı

Ayrıca tutuklulara “sohbete çıkma” gibi sosyal haklar da yasak. Cezaevindeki diğer tutukluların da geçtiğimiz Salı günü, “sohbet”, “atölye” gibi haklarını kullanmalarına izin verilmedi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 3 Ekim 2013, Perşembe 14:03
Kategoriler: Haberler, Politika