Paketten kundir çıktı

Paketten kundir çıktı

Başbakan Erdoğan tarafından Pazartesi günü açıklanan “demokratikleşme paket”ine tepki amacıyla düzenlenen basın açıklamasında, Dersimliler üzerinde “Hükümetin Demokrasi Paketi” yazan paketten içi boş kabak çıkardı.

TUNCELİ– Tunceli’de ESP, BDP ve EMEP il örgütleri, Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın “demokrasi paketi”nin içeriğinin boş olduğunu belirterek sokaklara çıktı. Partizan ve KESK’in de destek verdiği eylemde, hazırlanan paketten kundir (kabak) çıkarıldı.

“AKP’nin boş paketlerine kanmayacağız! Demokrasi ve özgürlük mücadelemizi yükselteceğiz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, Sanat Sokağında bir araya gelen kitle “AKP paketi al başına çal” sloganı attı. Basın açıklamasına başlamadan önce Gülsuyunda çeteler tarafından katledilen Hasan Ferit Gedik anıldı.

Basın açıklamasını okuyan BDP Tunceli İl Başkanı Ergin Doğru, “Başbakan tarafından açıklanan paketin bizlerin aylardır söylediği gibi boş bir paket olduğu bir kez daha açığa çıktı. AKP’nin bir demokrasi, özgürlük paketi açıklamasının mümkün olmadığını biz yıllardır söylüyoruz. AKP’nin temsil ettiği sınıfın demokrasi gibi bir derdi yok. Kürt sorununun çözümsüzlüğünden kaynaklı ülkemizde yaşanan sıkıntılar had safhaya ulaşmışken çok kolay bir şekilde özgürlüklerin, demokrasinin önü açılarak bu sorun giderilebilecekken maalesef açılan paketin içinde Kürt kelimesinden dahi bahsedilmiyor. Kürt kelimesinden bahsetmeyen bir zihniyetin Kürt sorununu çözmesi beklenemez. Sadece göz boyama oyalama amaçlı paketin içine konan ve nispeten olumlu karşılanan şeyler zaten bu halkın kabul ettiği, zaten aşılmış ve savunulması mümkün olmayan gerçeklerdir” dedi. Pakette Alevilere ilişkin de herhangi bir şey bulunmadığını belirten Doğru, “Yıllardır ezilen, sömürülen hakları gasp edilen Aleviler nerede? Köprülere Alevi katili Yavuz’un ismini veren zihniyet Alevi kelimesini koymaktan niye imtina ediyor. Çünkü zihniyeti budur. Bu Ebusuud zihniyetidir. Bu zihniyetin içinden özgürlük ve demokrasi çıkması hayaldir” diye konuştu.

Açıklamanın ardından üzerinde “AKP Hükümetinin Demokrasi Paketi” yazan paket, eylemciler tarafından açıldı. Açılan paketin içinden, AKP’nin demokrasi paketinin Kürt halkınca kullanılan içi boş ve işe yaramaz kabaklara denen kundir çıktı. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 3 Ekim 2013, Perşembe 14:41
Kategoriler: Haberler, Politika