Tuzak

Tuzak

DENİZ BAKIR

AKP’nin halk hareketimizi zayıflatmaya ve giderek ezmeye dönük planlarının ardı arkası kesilmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın New York’ta yapılacak BM toplantısına gitmeden önce havaalanında yaptığı açıklamanın satır aralarında, bu planlardan birinin daha ipuçları vardı. Topbaş, bir gazetecinin sorusuna verdiği cevapta şöyle diyor:

“Sosyal medyayı da takip ediyorum ve gördüğüm kadarıyla Taksim Meydanı için ağaç beklentisi var. Gerçekten istendiği kadar bolca ağaç dikeceğiz. Zaten bununla ilgili projelendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Meydan düzenlemesi henüz bitmedi ama şunu özellikle ifade etmeliyim ki, alt geçit, tünel dediğimiz bölüm çok takdir topladı.”

Çevreci duyarlılıktan olmadığı açık olan, bırakalım meydana ağaç dikmeyi, meydanın çevresinde bulunan Gezi Parkı’nı ortadan kaldırmak için Topçu Kışlası (AVM, rezidans vs.) yapmak için halkla cenge girmeyi dahi göze alabilen AKP’nin şirin gözükmek ya da sırf hamaset olsun diye meydana ağaç dikmek istediğini düşünmek için bir nedenimiz yok. Öyle görünüyor ki, Topbaş, planlarını satır aralarında kamuoyunun gündemine sokarak tepkiyi ölçmek, ona göre yol almak istemektedir. Gazetelerin iç sayfalarında, çok öne çıkarılmadan ama müjde formatında duyurulan bu plana biraz yakından ve dikkatli bakıldığında asıl amaç anlaşılıyor. AKP, halk hareketinin iki duyarlılık noktasını iç içe ve birbirini kesecek şekilde ele alan bu projeyle, tabiri caizse bir taşla iki kuş vurmaya niyet ediyor. Halk hareketinin sembol ve tanımlayıcı çizgilerinden biri olan yeşil alan talebi, yine halk hareketinin tarihsel simgelerinden olan Taksim Meydanı’nın gösterilere kapatılmasının manivelası yapılmak isteniyor. Tuzak budur. Son Taksim 1 Mayıs’ı hatırlanacaktır. AKP, yayalaştırma çalışmaları kapsamında açılan çukurlar sebebiyle meydanın miting yapmaya uygun olmadığını öne sürmüş, Taksim’i 1 Mayıs gösterilerine kapatmıştı. Anlaşılan o ki, şimdi aynı şeyi (ama bu sefer halk hareketini bölme hedefine koşullu biçimde) tekrarlamaya hazırlanıyorlar. Meydanın belirli noktalarına ağaç dikerek bütünlüğünü bozmayı ve böylece Taksim’i kitlesel gösterilere, mitinglere uygun olmaktan çıkarmayı istiyorlar. Böylece birincisi Taksim’i gösterilerinden ilelebet kurtulmak, halk hareketini şehrin dışına sürmek için uygun bir zemin elde etmeyi; ikincisi ise halk hareketini çevreci damar ve işçi, emekçi, sol damar olarak iki yönde ayrıştırarak bölmeyi, karşı karşıya getirmeyi, meşruiyetini sarsmayı ve en nihayetinde güçten düşürerek ezmeye uygun biz pozisyon yaratmayı hesap ediyorlar.

İlerici, devrimci güçler başta gelmek üzere tüm halk hareketi bileşenleri bu plana karşı uyanık olmalı ve önlem almak için harekete geçmelidir. İlerici, devrimci, demokrat, çevreci kent planlamacıları hızla bir araya gelmeli, kitlelerin toplanarak tepkilerini ve taleplerini ortaya koyabilecekleri, yayabilecekleri merkezi meydan ihtiyacı (somutta Taksim) ile yeşil alan ihtiyacını birbirini kesen değil, tamamlayan bir temelde ele alan bir proje hazırlamalı; halk hareketi bütün bileşenleriyle bu alternatif proje etrafında kenetlenerek AKP’nin karşısına çıkmalıdır. AKP Hükümetinin sinsi planı kamuoyu nezdinde teşhir ve deşifre edilmeli; Topçu Kışlası projesinin iptali, 2B yasasının iptali, belli başlı kentlerdeki merkezi meydanlar üzerindeki gösteri yasaklarının kalkması gibi temel talepler bu vesileyle bir kez daha ve daha güçlü bir biçimde gündeme sokularak kamuoyuna mal edilmelidir.

AKP’nin seçim sürecine girerken, üzerindeki basıncı savuşturmak, halk hareketini geriye iterek kendi pozisyonunu güçlendirmek için yeni hamleler yapması muhtemeldir. Halk hareketi tüm bileşenleriyle hazırlıklı olmalı, lokal, içe dönük ve pasif bir savunma anlayışından ziyade hamleleri sahada yanıtlayan, birleşik hareketi hassasiyetle gözeten, pozisyonunu korumayı değil geliştirmeyi esas alan aktif bir savunma yaklaşımını esas almalıdır. Saldırıları püskürtmenin ve ilerlemenin yolu budur.

* Atılım Gazetesi’nin 11 Ekim 2013 tarihli, 86. sayısında yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 14 Ekim 2013, Pazartesi 11:33
Kategoriler: Haberler, Politika, Sizlerden