BDP Roboskîli aileleri ziyaret etti

BDP Roboskîli aileleri ziyaret etti

BDP Şırnak İl Örgütü, Kurban Bayramı dolayısıyla Roboskîli aileleri ziyaret etti.

BDP Roboskîli aileleri ziyaret etti
BDP Roboskîli aileleri ziyaret etti

ŞIRNAK- BDP Şırnak İl Örgütü, Roboskî’de TSK’ya ait uçakların bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 Kürt köylüsünün ailelerini ziyaret etti.

Ziyarete BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, BDP PM üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, İHD, MEYA-DER, KESK ve bölge belediye başkanlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. BDP İl binası önünde toplanan kitle onlarca araçtan oluşan konvoy ile Roboskî’ye geldi. Kitle, 34 kişinin defnedildiği Gülyazı Mezarlığı’na geçti. Kitleyi, mezarlık girişinde aileler ve Roboskîli köylüler karşıladı. Bayramlaşmanın ardından mezarlığa geçildi. Kitle “Ey Raqip” marşını eşliğinde saygı duruşu yaptı.

Katliamda yaşamını yitirenler için dualar okundu. Ardından BDP Şırnak Milletvekili Kaplan, konuşma yaptı. Katliamın üzerinden 2 yıl geçtiğini hatırlana Kaplan, hala katliamın sorumlularının yargı önüne çıkarılmadığını söyledi.

AKP ve diğer siyasi partilerin bayram mesajı yayınladığını kaydeden Kaplan, “Birlik beraberlik mesajları yayınlayan yetkililer, gerçek bir birliktelik istiyorsa önce işlenen katliamların hesabını sormalıdır. Biz mezarlıklarda hesabı sorulmayan katliamlar için ağladığımız sürece beraberlik nasıl olacak?” diye sordu.

‘Katillerden kıydıkları canların hesabını soracağız’

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kaplan konuştuğu sırada telefonla arayarak Roboskîli ailelerin bayramını kutladı. Demirtaş, konuşması megafonla ailelere dinletildi. Demirtaş, “Bizler bir bayramı daha Roboskî’nin hesabını sormadan karşılamış olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Ama ilk gün verdiğimiz sözü bir kez daha yeniliyoruz; mutlaka katliamın hesabını soracağız. Katillerinden kıydıkları bu canların hesabını soracağız” dedi.

Ardından kitle, Roboskîli ailelerin evlerine geçti.(ETHA)

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 15 Ekim 2013, Salı 22:26
Kategoriler: Güncel, Haberler