Önder: Aday olabilirim

Önder: Aday olabilirim

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için “Yakında HDP’nin kongresi olacak, burada adaylar belirlenecektir. Ben de olabilirim, başka arkadaşımız da olabilir” dedi.

Önder: Aday olabilirim
Önder: Aday olabilirim

İSTANBUL- İstanbul’da BDP Sancaktepe İlçe Örgütü yeni binasını bir törenle açtı.

Açılışa BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı. Burada bir konuşma yapan Önder, Kürtlerin büyük bedeller vererek alanlara çıkmayı, iradelerini ortaya koymayı başardıklarını söyledi.

Önder, “Bir Kürt halk gerçeği açığa çıkmış durumdadır. İşte bu gerçeklik bugüne kadar geldiği mücadeleye artık HDP ile devam edecektir. 40’ın üzerinde örgütün biraya gelerek oluşturduğu bir yapı olarak ortaya çıkan HDP, başarıyı yakalamıştır. O yüzden şimdiden bu başarıyı kutluyorum” dedi.

Önder, diğer partilerin seçim sürecinde ‘yukardan aşağı’ bir karar süreciyle adaylarını belirlediklerini, kendilerininse adayları halk ile belirleyeceklerini kaydetti. Önder, “İktidara baktığımızda en çok üyeye sahip parti olarak, bir iç seçim dahi yapmadan, bir gün bile aday oldukları şehirde bulunmayan adayları seçiyor. Halkına bu kadar dahi güvenmiyor. Nerede bir rant var, iktidar partisi orada. Bu muhalefet partisinde de böyle. Biz belediye başkanlarını kent yönetiminde sadece koordinasyonu yürüten kişiler olarak görüyoruz. Yönetmesi gereken taraf halktır. Bizim adaylarımız bütün halkımız ve bileşenlerimizin katılımıyla belirlenecektir” dedi.

Şahıslar değil irade adaydır

Yerel seçimler için HDP adaylarının henüz belirlenmediğini belirten Önder, “Yakında HDP’nin kongresi olacak, burada adaylar belirlenecektir. Ben de olabilirim, başka arkadaşımız da olabilir. Şimdi bazı çevreler önümüze geçmeyin, aradan çekilin diyorlar. Biz şimdiye kadar kimseye böyle bir şey demedik. Girseniz dahi Sırrı Süreyya Önder girmesin diyorlar. Bunlar bizim şahıslarla aday olduğumuz sanıyorlar. Biz tarihimizle, irademizle aday oluyoruz. Bu yüzden bizden kimin aday olacağı önemli olmadığı gibi, oy potansiyeli açısından da hiçbir farklılık arz etmemektedir” diye konuştu.

Gezi direnişinde artık halk yönetiminin vazgeçilmez olduğunun ortaya konduğunu belirten Önder, “Artık şirket partilerinin zarara geçtiği dönemlerdeyiz. Bu halk birçok yüzde 50 gördü, bunların da yenilmeleri yakındır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Önder yeni binanın açılış kurdelesini kesti. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 21 Ekim 2013, Pazartesi 1:40
Kategoriler: Haberler, Politika