İstiklal’de polis saldırısı

İstiklal’de polis saldırısı

ODTÜ’de yaşanan polis terörüne karşı eylem çağrısının yapıldığı Galatasaray Meydanı’nı polis abluka altına aldı. ‘Yasak’ olduğu iddiasıyla gençlere tazyikli su ile saldırdı. Gelişmeler an an ETHA’da…

İSTANBUL- ODTÜ’de yaşanan ağaç katliamını protesto eden öğrencilere dönük polis terörüne karşı Galatasaray Meydanı’na yapılan eylem çağrısının ardından polis meydanı abluka altına aldı.

Meydanı çok sayıda TOMA ve zırhlı araç ile çevik kuvvet ekipleri çevirirken, sivil polisler de alandaki halka zorla kimlik kontrolü yaparak çantalarını aradı. Toplantı ve yürüyüşün ‘yasak’ olduğunu iddia eden polis halka saldırdı.

Bugün saat 19.00’a üniversite forumları, 19.30’a ise Halkların Demokratik Kongresi ve Partisi eylem çağrısı yapmıştı.

20.40 Polis bütün Taksim ve İstiklal Caddesi’ni abluka altına almış durumda. Gazeteciler Ulaş Gürşat ve Berna Şahin gözaltı fotoğrafları çekmeye çalışırken polis tarafından darp edildi.

20.00 İstiklal Caddesi girişindeki polis sayısı arttırıldı.

19.50 Birgün muhabiri Ulaş Gürşat serbest bırakıldı. Galatasaray’daki saldırı sırasında Fransız Konsolosluğu önünde toplanan kitleye ise polis gaz bombalarıyla saldırdı. Kitle Sıraselviler’e çekildi.

19.44 Gözaltı sayısı artıyor. 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

19.39 Birgün muhabiri Ulaş Gürşat gözaltına alındı. Polis saldırısında yaralanan Serhat Işık’ın ise gözüne tazyikli su geldiği ve kafasını çarparak yere düştüğü öğrenildi. Işık hastaneye kaldırıldı.

19.25 Polis HDK ve HDP’nin eylemini de engelliyor. Kitle öğrencilere yapıldığı gibi İngiliz Konsolosluğu’na sürüklendi.

19.23 Galatasaray’da yaralanan kişinin isminin Serhat olduğu öğrenildi. Kafasına tazyikli su gelen Serhat’ın bilinci kapalı.

19.19 Polis saldırısında bir kişi yaralandı. Ambulans bekleniyor.

19.12 Polis İngiliz Konsolosluğu önünde toplanan gençlere tazyikli su ile saldırdı. Gözaltılar var.

19.04 Polis, “Valilik tarafından belirlenen toplantı ve yürüyüş alanında değilsiniz. Dağılın” anonsu geçti.

Kitle “Polis defol sokaklar bizimdir”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Diren ODTÜ İstanbul seninle” sloganlarıyla İngiliz Konsolosluğu önüne yürüdü.

18.51 Galatasaray Meydanı halka kapatıldı. Çekim yapmak isteyen gazeteciler de alandan çıkarılıyor.

(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 23 Ekim 2013, Çarşamba 2:04
Kategoriler: Haberler, Politika