‘Kardeşimi kaybeden bu cumhuriyetin polisi’

‘Kardeşimi kaybeden bu cumhuriyetin polisi’

Cumartesi Anneleri, 448. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. 22 yıl önce kaybedilen Hüseyin Toraman’ın akıbetinin sorulduğu eylemde aileler, yakınlarının devletin kolluk güçleri tarafından kaybedildiğini söyledi.

İSTANBUL- Kayıp yakınları, 448. kez Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaparak, kayıplarının akıbetini sordu. Bugünkü oturma eyleminde Hüseyin Toraman’ın akıbetini soran aileler, mahkemelerin verdiği zaman aşımının kendileri için geçerli olmadığını, acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu söyledi.

Gözaltında kaybedilenlerin resimlerinin açıldığı ve karanfillerin tutulduğu bugünkü eylem, Hüseyin Toraman’ın çok sevdiği “Güneş Yine Doğacak” türküsü çalındı.

‘Adalet mücadelemizi boşa çıkaramazsınız

Daha sonra, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak bir konuşma yaptı. 18 yıldır adalet arayışlarını sürdürdüklerini söyleyen Ali Ocak, AKP iktidarı döneminde kayıplar mücadelesine yönelik çok yoğun bir karalama kampanyası yürütüldüğünü söyledi. İzmir’deki Gezi tutuklularının Hasan Ocak’ın resmini internet ortamında paylaştıkları için suçlandıklarını hatırlatan Ocak, “Ne kadar uğraşsanız da bizin haklı adalet mücadelemizi boşa çıkaramazsınız” dedi.

‘Bizim acımızı zaman aşımına uğramadı ki’

Ardından, Hüseyin Toraman’ın ablası Sakine Toraman söz aldı. Tam 22 yıldır kardeşini bulmak için mücadele ettiklerini söyleyen Sakine Toraman, “Güpegündüz, sokak ortasında, ellerinde telsiz ve silah olan insanlar tarafından kardeşim kaçırıldı. Karakol polisi, kaçıranların polis olduğunu söyledi. İşte, İstanbul ve Türkiye, kayıplar gerçeğiyle böyle yüzleşti” dedi. Annesi ve babasının Hüseyin’i bulmak için çalmadık kapı bırakmadığını söyleyen Toraman, “Her kapı yüzümüze kapandı. Kimse, devletin polisinin insan kaybedeceğini kabul etmedi. Cumhuriyet gazetesine bile parayla kayıp ilanı verdik” şeklinde konuştu.

Annesi ve babasının aylarca sokaklarda çalmadık kapı bırakmadıklarını söyleyen Toraman, “Kardeşimin dosyası, 2 yıl önce zaman aşımından düşürüldü. Bizim acılarımız ilk günkü gibi taptaze, nasıl düşer. Bizim acımız dinmeden, kardeşim bulunmadan, katilleri yargılanmadan bu dava bitmez” dedi. üç gün sonra Cumhuriyet Bayramı’nın kutlanacağını hatırlatan Sakine Toraman, “Bu nasıl bir Cumhuriyet ki, 90 yıldır insanlarına acı çektiriyor. Bu nasıl bir Cumhuriyet ki, kardeşimi bu Cumhuriyetin polisi kaybediyor” dedi.

‘İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz’

Toraman ailesinin avukatı Gülseren Yoleri de, Hüseyin Toraman dosyasıyla ilgili hukuki süreci anlattı. Yoleri, insanlık suçunda zaman aşımı olamayacağını söyleyerek, Hüseyin Toraman ve Hasan Gülünay dosyalarının yeniden açılmasını istedi.

Ağar:oğlunuz emniyette

İnsan hakları savunucuları adına basın açıklamasını okuyan Mine Nazar, Hüseyin Toraman’ın kaybediliş sürecini anlattı. “24 yaşındaki Hüseyin Toraman, 27 Akim 1991 sabahı, Pazar kahvaltısı için ekmek almak üzere evinden çıktıktan sonra, mahallenin gözü önünde silahlı, telsizli, sivil giyimli gişiler tarafından 34 ATZ 56 plakalı bir araca bindirilerek kaçırıldı. Olay yerine 100 metre mesafede olan semt karakolundaki polisler arabayı sahil yolunda durdurdu. Ama onların da polis olduğunu anlayınca müdahale etmedi” diyen Nazar, “Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’la görüşen aileye Ağar, ‘Oğlunuz emniyettedir, merak etmeyin, evinize gidin’ dedi” şeklinde konuştu.

Nazar, “Hüseyin Toraman’ı gözaltına alanlar, sorgulayanlar, kaybedenler, onun kaybedilmesine onay verenler bellidir ve devletin arşivlerinde, Emniyet Müdürlüğü’nün kayıtlarında mevcuttur. Bu dava, Hüseyin’in akıbeti açıklanana, failleri ve sorumluları yargılanana kadar bizim için kapanmayacak” dedi.

Kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları, 449. oturma eyleminde buluşmak üzere bügünkü eylemlerini sonlandırdı.(ETHA)

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 26 Ekim 2013, Cumartesi 23:41
Kategoriler: Güncel, Haberler