KCK’den devam için üç şart

KCK’den devam için üç şart

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinin devam etmesi için üç şartın yerine getirilmesini istedi. Bu üç şart şöyle: Abdullah Öcalan’n şartlarının değişmesi, yasal değişikliklerin yapılması ve müzakerelere üçüncü tarafın eklenmesi.

KCK'den devam için üç şart
KCK’den devam için üç şart

BEHDİHAN- KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Gazeteci Faruk Balıkçı’nın sürece ilişkin sorularına yanıt verdi.

1 Haziran’dan itibaren müzakerelere geçilmesi gerektiğini hatırlatan Bayık, “93’ten beri 9 kez tek taraflı ateşkesler geliştirdik. 2013 yılındaki Newroz’da ise sadece ateşkes de ilan etmedik. Elimizdeki esirleri bıraktık. Gerillayı Güney Kürdistan’a çekme kararı aldık ve bunu gerçekleştirdik. Bununla aslında müzakere zeminini güçlendirmek istedik. Ama 1 Haziran’a geldiğinde AKP ayak sürümeye başladı. Müzakereye geçmedi” dedi.

‘Gelinen aşamada süreç bitmiştir’

“Gelinen aşamada süreç bitmiştir” diyen Bayık, bu süreci bitirenin AKP olduğunun altını çizdi. “AKP hiçbir zaman Kürt sorunun siyasal ve demokratik çözümünü benimsemedi. Aslında Kürt halkının hiçbir zaman doğal haklarını kabul etmiyor” diyen Cemil Bayık, müzakereye geçmemesinin nedeninin de bu olduğunu belirtti.

Müzakere sürecine geçilmesi için 3 koşul

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, İmralı’ya giden BDP heyetine dönük müdahalelere de tepki gösterdi. Sürecin devamı için eşit koşullar oluşturulması gerektiğinin altını çizen Bayık, müzakere sürecine geçilebilmesi için de şartları sıraladı.

Bayık’ın değerlendirmeleri şöyle: “Önder Apo’ya karşı tutumlarından en ufak bir değişiklik olmadı. Mesela BDP heyeti üç kişiyle başladı, iki kişiye indi. Sürekli heyetler değiştirildi. Önce Ahmet Türk heyetten çıkartıldı. Sürekli heyette değişiklikler yapıldı. Sırrı Süreyya Önder heyetten çıkartıldı. Şimdi de Selahattin Demirtaş, BDP Eş Başkanı olarak heyetten çıkartıldı. Bunlar neden çıkartıldı? Bazı eleştiriler yaptıkları için. Dünyanın neresinde görülmüştür bir sorunu çözmek isteyenin karşı heyeti de kendileri oluşturduğu? Bu, yapılanları ciddiye almamaktır. Heyeti yok saymaktır. Hem kendi heyetini belirliyor hem karşı tarafın heyetini kendisi belirleyecek. Bu eşitliğe aykırıdır. Neden karşı tarafa doğru düzgün ne yapmak istedikleri ile ilgili bilgi vermiyorlar. Yol haritalarını ortaya koymuyorlar. Akil insanları kendileri oluşturdular. Kendilerinin oluşturduğu bu insanlar emek harcadılar. Rapor hazırladılar, raporlar sundular. Erdoğan rapor aldıktan sonra yol haritalarını açıklayacaklarını söyledi. Rapor aldı ama yol haritalarını açıklamadılar. Bütün bunlar neden yapılıyor? Çünkü sorunu çözme amaçları yok.

Önder Apo’nun yanına giden heyeti değiştiriyorlar. Bir taraftan devlet bütün heyetiyle oturtup tartışıyor, diğer taraftan tek başına Önder Apo. Hiçbir eşit şart yok. Bu sorun çözülmek isteniyorsa eşit koşulların yaratılması gerekiyor. Ve üçüncü tarafın gözetiminde oluşturulmalı. Ne üçüncü tarafa izin veriliyor. Ne de Önder Apo’nun koşullarında bir değişiklik oluyor. Bir ağır mahkum muamelesiyle sorun güya çözülmek isteniyor. Bu saygısızlıktır. Kürtler onurludur. Kürtler onursuzluğu kabul etmez. Bu tutumlarından vazgeçmeleri gerekiyor. Vazgeçmezlerse müzakere sürecine geçilemez. Müzakere sürecine geçilmesi için; Önder Apo’nun şartları değiştirilmeli, yasalarda değişiklik yapmalı ve üçüncü tarafın gözetiminde görüşmeler ve müzakerelerin yapılması gerekiyor.” (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Ekim 2013, Çarşamba 1:42
Kategoriler: Haberler, Politika