‘Her duvar yeni bir isyan doğuracaktır’

‘Her duvar yeni bir isyan doğuracaktır’

BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Rojava sınırına örülen duvarlara dikkat çekmek için Meclis’te düzenlediği basın toplantısında hükümeti uyardı, “Unutulmasın ki, örülen her duvar yeni bir isyan, yeni bir direniş doğuracaktır. Bu gerçeğin çok net görülmesi gerekir” dedi.

'Her duvar yeni bir isyan doğuracaktır'
‘Her duvar yeni bir isyan doğuracaktır’

ANKARA- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Türk devletinin Rojava sınırına ördüğü duvarlarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Demokratik özerklik mücadelesinin boğulmak istendiğini, bu nedenle Rojava’nın hedef alındığını kaydeden Baluken, “Ne yazık ki, Rojava’yla doğru temelde ilişkiler kurması gereken Türkiye de, Kürtlerin statüsünü engelleyebilmek için çetelerin yürüttüğü saldırılara el altından destek vermekte, Rojava’nın istikrarsızlaştırılmasını hedefleyen politikalar yürütmektedir” dedi.

Türkiye tarafından çetelere her türlü lojistik, sağlık ve diğer yardımlar sağlanırken, Rojava halkına karşı ise ambargo uygulandığını, sınır kapılarına kilit vurulduğunu dile getiren Baluken, şöyle konuştu: “Sınıra örülen duvar bu güvensizliğin en bariz örneğidir. Çeteler Rojava’da halka yönelik saldırılarını arttırırken, Türkiye tarafında da tel örgülerin ayıramadığı halkı birbirinden koparmak için şimdi de duvar örme faaliyeti yürütülmektedir. Çetelere rahat geçiş imkanı sağlanırken, sınırın iki tarafındaki halkın arasına ise duvar örülmektedir. Açıkça ifade etmek isteriz ki, Rojava sınırına örülmek istenen duvara izin vermeyeceğiz. Bu duvarın inşa edilmemesi için mücadelemizi yükselteceğiz. Ortadoğu’da yaşanan tüm mücadeleler yüz yıl önce cetvelle çizilen sınırların aşılmasına yönelikken, halklar arasına yeni duvarlar örülmesine, yeni bir sınır çizilmesine izin vermeyeceğiz.”

Duvarın “Kürt fobisi”nin bir yansıması olduğunu belirten Baluken, “Ne yazık ki, Kürtlerin halk olmaktan kaynaklı hakları ve bu haklarını elde etmek için örgütlü bir mücadele etrafında bir araya gelmesi halen hazmedilememektedir. Şu çok net bilinmektedir ki; halkların iradesi karşısında hiçbir duvar dayanamaz. Mazlum halkların tarihine bakıldığında bu utanç duvarlarının bir işe yaramadığı görülecektir” dedi.

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın sınırda mayınlı arazide başlattığı ölüm orucuna dikkat çeken Baluken, “Unutulmasın ki, örülen her duvar yeni bir isyan, yeni bir direniş doğuracaktır. Bu gerçeğin çok net görülmesi gerekir. Bu nedenle hükümete duvar politikasından biran önce vazgeçmeye, utanç duvarları yerine kardeşlik köprüsü kurmaya çağırıyoruz. Bu bağlamda çetelere destek politikasından da derhal vazgeçmeye çağırıyoruz” diye konuştu.(ETHA)

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Kasım 2013, Cumartesi 0:26
Kategoriler: Güncel, Haberler