Genelkurmay, BDP’den özür diledi

Genelkurmay, BDP’den özür diledi

BDP’li Hasip Kaplan, Cizre’de bir askerin yaralanmasına ilişkin açıklamadaki “terör örgütüne müzahir bir parti” ifadesi nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Özbek’in kendisini arayarak özür dilediğini açıkladı.

Genelkurmay, BDP'den özür diledi
Genelkurmay, BDP’den özür diledi

ANKARA- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, düzenlediği basın toplantısında, bugün Genelkurmay Başkanlığın’in kendisini telefonla aradığını bildirdi.

Genelkurmay ile ilk kez telefon

Özbek’in, kendisine, dün Genelkurmay’ın internet sitesinde Cizre’de bir askerin yaralanmasıyla ilgili yer alan açıklamada yanlışlık olduğunu, bu nedenle özür dilediklerini söylediğini aktaran Kaplan, “Bu haberi kaldıracaklarını, düzelteceklerini tarafımıza bildirmişlerdir. 2007’den beri Meclis’teyiz. Genelkurmay ile ilk kez bir telefon görüşmesi oluyor. Doğru yaklaşım ve bilgilendirmelerin; yanlışlıkları, anlaşmazlıkları çözeceği, özellikle çözüm sürecinde son derece önemli” dedi.

Gelinen noktada Genelkurmay’ın bu yaklaşımını, diyalog ve üslup tarzını, çözüm sürecinde hükümetten de beklediklerini ifade eden Kaplan, “Söylemde, jargonda, çözüm sürecini zora sokan değil süreci rahatlatan bir yaklaşım içine girmeleri gerekir” diye konuştu.

Kaplan, Cizre’de izinli bir erin bıçaklanması ile ilgili Genelkurmay’dan yapılan açıklamada “terör örgütüne müzahir bir partiden” ifadesinin geçtiğini ve bu açıklamayı eleştirdiğini anımsatan Kaplan, telefon görüşmesinden sonra Genelkurmay’ın internet sitesindeki açıklamanın düzeltildiğini bildirdi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 2 Kasım 2013, Cumartesi 0:12
Kategoriler: Haberler, Politika