Kürkçü: Gençler Erdoğan’a emanet değil

Kürkçü: Gençler Erdoğan’a emanet değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis’te ilk grup toplantısını yaptı. Eşbaşkan Kürkçü, örenci evlerine, yaşam tercihlerine yönelik saldırıların, sadece öğrencilere değil toplumun tamamına yönelik olduğunu belirtti.

Kürkçü: Gençler Erdoğan'a emanet değil
Kürkçü: Gençler Erdoğan’a emanet değil

ANKARA- BDP TBMM Grubu, Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın başkanlığında toplandı. Buldan, bir bileşeni olarak HDP’ye başarılar dilediklerini belirtirken, grup toplantısını onlara ayırdıklarını söyledi.

Ardından kürsüye HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü girdi. HDP’nin Meclis’te grubu olmadığı için Kürkçü’nün konuşması, Meclis TV tarafından bir süre sonra kesildi.

Kürkçü, milletvekillerinin tutuklu olmasını eleştirirken, vekillerin hemen serbest bırakılmasını istedi. Kürkçü, AKP Hükümeti’ne seslenerek, “Kendi adamlarınızı onların hukuksuzluğundan kurtarmak için bir gecede yasalar çıkarttınız ama sıra tutuklu vekillerimize gelince acı bir alay gibi ‘bizde bağımsız yargı var’ demekten yüksünmediniz” dedi.

Kürtlerin hakları teminat altına alınana kadar bu mücadelenin süreceğini söyleyen Kürkçü, HDP’nin, Kürtlerin haklarının da savunucusu olduğunu belirtti.

Gençlerin hayatları namlunun ucunda

Hükümetin, çözüm süreciyle ilgili Meclis’te bir komisyon dışında tek bir adım atmadığını ifade eden HDP Eşbaşkanı, şunları söyledi: “Öcalan’ın çabaları olmasa büyük bir çatışma ikliminin geri dönmesi kaçınılmaz görünüyor. Çatışmasızlığın güvence altına alınması hepimizin sorumluluğu. Çünkü bu savaş sadece Kürt halkına değil Türkiye halklarına da zarar veriyor. Bu ülkede yaşayan herkesin evlatları tehdit altında. Yeniden çatışma başlarsa gençlerimizin hayatları hala namlunun ucunda. Barış devlete ve hükümete bırakılamayacak kadar ciddi bir meseledir. Barış, ancak yurttaşların omuzlarında yükselebilir.”

Saldırı toplumun tamamına yönelik

Kürkçü, “kızlı erkekli öğrenci evleri” tartışmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Kürkçü, şöyle konuştu: “Öğrenci evlerine, yaşam tercihlerine yönelik saldırılar, aslında sadece öğrencilere değil toplumun tamamına yöneliktir. Bu gençleri kimse Tayyip Erdoğan’a emanet etmiş değildir. Kim, kimin evinin içinde ne olduğunu merak edebilir? Ben merak ediyor muyum senin evinde ne oluyor diye. 12 Mart, 12 Eylül generallerinin ahlakını devralmışsın, bu halka ahlakçılık taslıyorsun. Halk kendi ahlakından sorumludur. Sen ahlak peşinde misin? O zaman önce üniversitede öğrencilere not karşılığı tecavüz eden, senin atadığın profesörlerine, doçentlerine, doktorlarına söz geçir. Evlerimizi dikizlemeyin. Buna hakkınız yok. Ev, özel yaşamın en mahrem yeri. Herkes orada nasıl biliyorsa öyle yaşıyor. Adana Valisi gibi buradan vazife çıkaranları uyarıyoruz. Siz o lafları kendinize layık görebilirsiniz ama bir yurttaşımıza öyle seslendiğin zaman o lafları iade ederiz, ediyoruz; Ne diyorsan, osun sen.” (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 12 Kasım 2013, Salı 17:44
Kategoriler: Haberler