Üşüyen Van’a sanatçı desteği

Üşüyen Van’a sanatçı desteği

Ağır kış koşullarında yaşam mücadelesi veren depremzede Van halkına, sanatçılar destek verdi. Sanatçılar, konteynerlerde elektriksiz ve susuz kalan Vanlılar için destek çağrısı yaptı.

İSTANBUL- Aralarında Ferhat Tunç, İbrahim Rojhilat, Agire Jiyan, Mezopotamya Kültür Merkezi sanatçılarının da bulunuğu bir grup muhalif sanatçı, depremzede Van halkının sorunlarına dikkat çekmek için Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı, türküleri Van halkı için söyledi.

Meydanda bir araya gelen sanatçılar, “Van üşüyor” pankartı açtı, davul ve tefle tempo tutarak “Üşüyor, üşüyor, Van üşüyor”, “Van halkı ölüme terk edilemez” şeklinde sloganlar attı. Sanatçılar, elektriksiz ve susuz bırakılan depremzedelerle empati kurmak için, üstlerini çıkararak, açıklamayı atletle yaptı.

‘Çocuklarımızı nefesimizle ısıtıyoruz’

Basın açıklamasını okuyan sanatçı Ferhat Tunç, “Bine yakın ölü, binlerce yaralı ve enkazın artından şimdi de birden fazla anlamıyla ‘üşüyen’ bir gerçekle karşı karşıyayız. ‘Gerçek’ diyoruz; çünkü kaderin, ilahi adaletin değil, olup bitenleri en başta kâr hırsının tezahürü sayıyoruz” dedi. Van halkının sorunlarına iki yıldır çözüm üretilmediğine dikkat çeken Tunç, şunları söyledi:

“Valilik, bir kez daha henüz 10 gün önce bu kış günlerinde depremzedelerden konteyner kentleri boşaltmalarını istedi. Maddi sıkıntılar yaşayan ve başka konaklama imkânları olmayan depremzedeler bu isteğe uymayınca elektrik, su ve kanalizasyon sistemi kesildi. Bir depremzede annenin, ‘Akşam olduğunda çocuklarımızı nefesimizle ısıtmaya çalışıyoruz’ sözü, hakikatin özeti oldu.”

“Bizler AKP Hükümetini vicdana, hukuka çağırmak için buradayız” diyen Ferhat Tunç, destek çağrısı yaptı, “Van halkını açlıkla, soğukla terbiye etmenize izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından sanatçılar, Kürtçe ezgiler söyleyerek, Van halkına desteklerini sundu.

(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 14 Aralık 2013, Cumartesi 19:32
Kategoriler: Güncel, Haberler, Kültür-Sanat